fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

13.7 C
Warszawa
poniedziałek, 29 kwietnia, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Marine Le Pen w niełasce. Rosyjskie poparcie dla Érica Zemmoura. Kreml znalazł we Francji nowego sojusznika

Podczas gdy Marine Le Pen zdystansowała się od Putina, aby zwiększyć swoją atrakcyjność polityczną, prorosyjski Zemmour jest wybawieniem dla Kremla – pisze brytyjski „The Times”

Warto przeczytać

Po dwóch nieudanych startach w wyborach prezydenckich moskiewskie kręgi rządzące zrezygnowały z poparcia Marine Le Pen, liderki Frontu Narodowego, którą zachęcały i mocno wspierały, by pokonała Macrona w 2017 r. – twierdzą rosyjscy insiderzy. Została ona poproszona o spłatę 10 mln euro pożyczki, jakiej rosyjski bank udzielił jej partii w 2014 r.

Podczas gdy Marine Le Pen zdystansowała się od Putina, aby zwiększyć swoją atrakcyjność polityczną, prorosyjski Éric Zemmour jest wybawieniem dla Kremla.

„Skłanianie się Zemmoura ku Rosji i jego podziw dla Władimira Putina, który otwarcie deklaruje, że jest spełnieniem najśmielszych marzeń Kremla” – napisał „L’Obs”, francuski magazyn centrolewicowy.

Desk Russie, francuskojęzyczna rosyjska strona informacyjna stwierdziła z kolei: „Moskwa stawia na nowego konia w następnych wyborach prezydenckich”. I dodaje, że nacjonalistyczne poglądy Zemmoura są „w bardzo dużym stopniu podzielane przez reżim Putina”.

Samozwańczy uczeń de Gaulle’a

Zemmour podziela pogląd francuskiej prawicy, że USA i Wielka Brytania spiskowały od końca II wojny światowej, aby odizolować Moskwę i zapobiec jej wejściu do paneuropejskiej wspólnoty. Charles de Gaulle jako prezydent przyjął łagodniejszą wersję tego poglądu w latach 60., gdy wezwał do stworzenia Europy „rozciągającej się od Uralu do Atlantyku”. Wyrzucił amerykańskie bazy wojskowe, wyłączył Francję z natowskiej struktury wojskowej i ustawił swój kraj w strategicznej równej odległości od Związku Radzieckiego i USA.

Éric Zemmour, samozwańczy uczeń de Gaulle’a, mówi, że ma „naturalne powinowactwo” z Rosją. „Moim pierwszym odruchem jest obrona Rosji. Jestem za sojuszem z Rosją. Uważam, że byłby to najbardziej wiarygodny sojusznik, bardziej niż Amerykanie, bardziej niż Niemcy, bardziej niż Anglicy” – powiedział.

„Kiedy byliśmy z Rosją, wygrywaliśmy wojny, kiedy byliśmy przeciwko Rosji, przegrywaliśmy wojny” – dodał.

Najwyraźniej chodziło mu raczej o II wojnę światową niż o klęskę jego bohatera Napoleona w 1812 r. – czytamy w „The Times”.

Przychylność kluczowego gracza

Nie oczekuje się, że 69-letni Putin zaprosi Zemmoura do siebie, tak jak zrobił to z Le Pen. Jest mało prawdopodobne, że zaoferuje jawne wsparcie, ponieważ jest świadomy, że szanse Zemmoura na zwycięstwo pozostają niewielkie, ale rosyjskie interesy będą służyć zwiększaniu jego szans i zakłócaniu wyborów poprzez wsparcie francuskojęzycznych mediów finansowanych przez Kreml – twierdzą rosyjscy i francuscy analitycy.

Kreml był aktywny w wyborach w 2017 r., kibicując Le Pen i Francois Fillonowi, konserwatyście, który był faworytem do czasu jego kompromitacji w związku z fikcyjnym zatrudnieniem jego brytyjskiej żony w funduszach parlamentarnych. Kremlowskie media przedstawiały go jako ofiarę brudnych sztuczek.

43-letni Macron był oburzony ingerencją Rosji za pośrednictwem mediów publicznych i społecznościowych oraz tajnych środków. To ona stała za wyciekiem plików z jego zespołu kampanijnego na dwa dni przed ostatnią rundą. Zawierały sfałszowane potwierdzenia rzekomych płatności na zagraniczne konta. Macron mimo to próbował zabiegać o przychylność Putina jako kluczowego gracza w Europie.

SourceThe Times

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły

Translate »