fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

14.8 C
Warszawa
piątek, 26 kwietnia, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Wielka Brytania planuje zwiększyć roczny eksport do 1 biliona funtów. Umożliwi to nowy plan rządowy. „Korzyści z Brexitu” – pisze „Express”

Brytyjski rząd powziął nowe plany, które mają dać duży impuls eksportowy. Czy produkty „Made in UK” podbiją światowe rynki dzięki korzyściom płynącym z Brexitu?

Warto przeczytać

Rząd Wielkiej Brytanii opublikował właśnie dokument zatytułowany „The Benefits of Brexit” („Korzyści z Brexitu”). Zawiera on informacje na temat różnych programów i działań, dzięki którym Wielka Brytania ma umocnić swoją pozycję handlową na globalnym rynki. Powołany przez Borisa Johnsona zespół opracował między innymi nową strategię eksportową promującą brytyjskie produkty.

„Nasza 12-punktowa strategia eksportowa Made in the UK, Sold to the World (Wytworzone w Wielkiej Brytanii, sprzedawane na świecie), zapewnia przedsiębiorstwom narzędzia, których potrzebują, abyśmy mogli stać się narodem eksporterów i czerpać korzyści z naszych umów o wolnym handlu” – twierdzą brytyjscy eksperci. „Wielka Brytania rozpoczęła »Wyścig do biliona funtów« rocznej wartości eksportu, który zamierza osiągnąć do końca tej dekady. Oznacza to więcej miejsc pracy, więcej możliwości i wyższe płace, pomagających wyrównać poziom życia”.

Wyjaśniając szczegóły nowej strategii eksportowej, brytyjski rząd powiedział, że „istnieje cały świat możliwości dopasowany do potencjału eksportowego Wielkiej Brytanii. Zwykle nasze najsilniejsze rynki eksportowe to Stany Zjednoczone i Europa. Jednak gospodarka światowa się zmienia. Szybki wzrost gospodarczy w regionie Indo-Pacyfiku powoduje przesunięcie światowego środka ciężkości ekonomicznej na wschód. Oczekuje się również, że gospodarka światowa stanie się bardziej zorientowana na usługi, a przewiduje się, że specjalistyczne sektory w Wielkiej Brytanii będą rosły szybciej niż średnia światowa”.

Przeczytaj także:

„Eksport jest kluczową częścią naszej gospodarki – wspiera miliony miejsc pracy w Wielkiej Brytanii, a dowody wskazują na istotne powiązania między handlem a wydajnością. Ten plan eksportowy ma na celu zapewnienie, że korzyści te będą odczuwalne w całym kraju” – wyjaśniali eksperci. „Będzie on budował zdolności eksportowe kluczowych sektorów, takich jak technologia i czysta gospodarka. W ten sposób wesprze rządową Strategię Innowacji, Strategię Net Zero i Dziesięciopunktowy Plan dla Zielonej Rewolucji Przemysłowej”.

„Naszą ambicją jest osiągnięcie rocznego pułapu eksportu na poziomie biliona funtów. Chcemy, aby przedsiębiorstwa były ambitne w swoim eksporcie. Prognozy sugerują, że poziom biliona funtów rocznie w eksporcie osiągniemy do połowy lat 30., ale uważamy, że zwiększając współpracę, uda nam się to osiągnąć szybciej. W związku z tym rzucamy wyzwanie biznesowi i rządowi, aby ścigać się do biliona. Ta strategia będzie stanowić wspólne ramy, aby przyspieszyć ten wyścig i rozwijać naszą gospodarkę poprzez eksport” – oceniają eksperci.

Strategia Made in the UK, Sold to the World to 12-punktowy plan rozwoju, który rząd zamierza przyjąć, aby wesprzeć brytyjskich przedsiębiorców w ramach kampanii Build Back Better (Odbudować jako lepsze). „Pozwoli to Wielkiej Brytanii wyrównać poziom i zaprojektować Globalną Brytanię. Wśród innych inicjatyw plan obejmuje szereg nowych środków wsparcia, w tym nową usługę wsparcia eksportu (ESS) i brytyjską akademię eksportu”.

Dokument „The Benefits Of Brexit” wymienia wiele obszarów, w których brytyjski rząd chce umożliwić postęp. Zamierza między innymi uprościć prowadzenie klinicznych badań zdrowotnych, wspierać badania nad technologiami kwantowymi, usunąć pozostałe po Unii regulacje ograniczające rozrost sektora winiarskiego oraz umożliwić większe zaangażowanie pojazdów autonomicznych i dronów w gospodarce.

Joe Marshall z Institute for Government ocenił dokument jako efekt „trwałego oddziaływania” Lorda Frosta, byłego brytyjskiego negocjatora i ministra do spraw Brexitu, który w grudniu opuścił rząd. Marshall na swoim koncie na Twitterze pisał, że Frost „Przyjął bardzo szeroki pogląd na możliwości Brexitu – wykraczający poza zmianę konkretnych praw unijnych – i chciał »zmiany sposobu myślenia« na temat regulacji w szerszym zakresie. Jego plany miały również powiew budowania imperium w Whitehall”.

Liz Truss, brytyjska minister spraw zagranicznych, ogłosiła tymczasem, że przeprowadziła „dobrą rozmowę” z Marošem Šefčovičem, wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej. Była to pierwsza z zaplanowanych rozmów, które mają doprowadzić do rozwiązania impasu w kwestii Irlandii Północnej.

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły

Translate »