fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

9.4 C
Warszawa
sobota, 27 kwietnia, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Hiszpania głównym beneficjentem funduszu Next Generation

Na kolejne 7,7 mld euro może liczyć Hiszpania z unijnego funduszu Next Generation. Komisja Europejska podjęła decyzję o przekazaniu kolejnych pieniędzy w ramach planu naprawczego po pandemii koronawirusa, ponieważ Hiszpania boryka się z trudnościami w odbudowaniu swojego PKB. „La Razon” podaje, że suma unijnych dotacji dla Hiszpanii w ramach tego funduszu sięgnie zatem 77,234 mld euro.

Warto przeczytać

Lata 2020 i 2021 okazały się dla Hiszpanii dużo gorsze, niż zakładała Bruksela. Inwazja Rosji na Ukrainę na początku 2022 r. również źle wpłynęła na hiszpańską ekonomię, wyhamowując wzrost jej PKB do zaledwie 0,2 proc. w pierwszym kwartale. Oznacza to, że Hiszpania pozostaje jedynym krajem, którego gospodarka nie wróciła do stanu poprzedzającego pandemię.

Hiszpania nie jest jedynym krajem, dla którego Komisja Europejska zmieniła alokację. Jej aktualizacja dotyczyła każdego kraju członkowskiego i uzależniona była od zmian w PKB w latach 2020 i 2021. W przypadku Hiszpanii jednak odnotowano największy spadek tego wskaźnika w całej Unii. W 2020 r. PKB Hiszpanii spadło o 10,8 proc., w 2021 wzrosło o 5,1 proc.

Działania Komisji Europejskiej odbywają się w ramach funduszu Next Generation. 70 proc. środków z przydzielanych dotacji uwarunkowane było poziomem PKB oraz bezrobocia sprzed pandemii, pozostałe 30 proc. opierano na skutkach pandemii, jakie ujawniły dane liczbowe.

Przeczytaj także:

Początkowo zakładano, że gospodarka Hiszpanii będzie w lepszej kondycji, ale w rzeczywistości okazało się, że nie poradziła sobie ona z odbudową na zakładanym poziomie. W pierwszej transzy Hiszpania otrzymała tylko 22,9 mld euro, jednak kolejne dotacje dały sumę aż 77,234 mld euro. Oznacza to, że Hiszpania stała się głównym beneficjentem funduszu.

Wspomniana kwota to bezzwrotna dotacja, ale w ramach Next Generation Hiszpania może liczyć także na pożyczki. Ich wysokość może sięgnąć 6,8 proc. PKB kraju, co daje kolejne 86 mld euro.

Hiszpańskie Ministerstwo Gospodarki zapowiedziało już wystąpienie o środki kredytowane w drugiej połowie roku. Tymczasem Komisja Europejska zaapelowała do innych krajów członkowskich, aby środki uzyskane z Next Generation uwzględnić także przy realizacji unijnej strategii UE Repower, której zadaniem jest uniezależnienie Europy od rosyjskich węglowodorów.

W rankingu największych beneficjentów funduszu Next Generation drugą pozycję zajmują Włochy (69,041 mld euro), choć przy alokacji przyznano im jedynie dodatkowe 100 mln euro. Dla Francji alokacja została zmniejszona o 1,9 mld euro, ale z łączną kwotą 37,458 mld i tak zajmuje trzecią pozycję. Za nimi z łączną dotacją 28 mld euro są Niemcy (dodatkowe 2,4 mld euro przy alokacji).

Aktualizacja środków pozbawiła Polskę 1,1 mld, ale z sumą 22,526 mld euro zajmie ona miejsce zaraz za Niemcami. Faktyczne uzyskanie tych środków nie było jednak dla Polski łatwe ze względu na konflikt z Brukselą w sprawie praworządności.

Oprócz Polski przy aktualizacji zmniejszono także środki dla Węgier (o 1,3 mld euro) i Belgii (o 1,4 mld). Obok Hiszpanii i Niemiec sporą dopłatę otrzymała natomiast Portugalia – 1,7 mld euro.

SourceLa Razon

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły

Translate »