fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

15.9 C
Warszawa
poniedziałek, 20 maja, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Francja, Wielka Brytania i Niemcy potępiły „ciągłą eskalację nuklearną Iranu”

Kraje europejskie twierdzą, że ostatnie żądanie Iranu związane z porozumieniami w sprawie traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT) budzi obawy o szczerość Iranu. Europejskie mocarstwa zaznaczają też, że osiągnęły już „granicę elastyczności” po przeciągających się negocjacjach z Teheranem w sprawie przywrócenia umowy nuklearnej z 2015 r. – pisze dziennik „El Confidencial”. Iran bowiem „nadal rozwija swój program nuklearny poza wszelkim uzasadnieniem cywilnym”.

Warto przeczytać

We wspólnym oświadczeniu rzeczników ministerstw spraw zagranicznych Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii pojawia się informacja o „braku współpracy” Iranu z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA) w związku z kontynuacją „eskalacji nuklearnej”. Irański program nuklearny wyraźnie przyspieszył w ciągu miesięcy bezowocnych negocjacji.

„El Confidencial” przypomina, że oświadczenie to pojawiło się po tym, jak Iran uzależnił inspekcję MAEA w swoich obiektach nuklearnych od reaktywacji JCPOA, czyli międzynarodowego porozumienia z 2015 r. Uznano jednak, że „te najnowsze żądania budzą poważne wątpliwości co do intencji Iranu i jego determinacji do osiągnięcia korzystnego wyniku” w negocjacjach mających na celu ożywienie umowy. 

JCPOA to porozumienie zawarte 14 lipca 2015 r. w Wiedniu pomiędzy Iranem a sześcioma mocarstwami: Niemcami, Francją, Wielką Brytanią, Rosją, Chinami i USA. Ograniczyło ono program nuklearny Iranu w zamian za zniesienie sankcji. Porozumienie dawało też inspektorom ONZ dostęp do irańskich instalacji wojskowych, przy każdorazowej akceptacji ze strony rządu w Teheranie. Jednak Donald Trump za swojej prezydentury w 2018 r.  porzucił ten pakt. 

Od 16 miesięcy Iran negocjuje z państwami zachodnimi przywrócenie umowy. Francja, Wielka Brytania i Niemcy nalegają jednak, by Iran bez zwłoki zaczął w pełni współpracować z MAEA.

„Biorąc pod uwagę odmowę zawarcia przez Iran proponowanego porozumienia, będziemy konsultować się z naszymi międzynarodowymi partnerami, jak zareagować na kontynuowanie przez Iran programu nuklearnego i brak współpracy z MAEA” – informują rzecznicy MSZ trzech państw zachodnioeuropejskich.

Przeczytaj także:

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły

Translate »