fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

20.1 C
Warszawa
poniedziałek, 13 maja, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Poligonowy debiut HunteR-a z ZMU-03.

Wojskowa automatyzacja nie ogranicza się do powietrznych systemów bezzałogowych. Obejmuje także zrobotyzowanych towarzyszy broni, poruszających się ramię w ramię z żołnierzami. Sensory lądowych platform zbierają informacje i rozszerzają świadomość sytuacyjną ludzkich kolegów. Nadrzędnym zadaniem systemów bezzałogowych jest ochrona życia żołnierzy. Taki cel gwarantuje robot PIAP HUNTeR wyposażony w wieżę bezzałogową AREX ZMU-03. System zadebiutował podczas ćwiczeń FEX, przeprowadzonych na poligonie w Nowej Dębie.

Warto przeczytać

Polski robot bojowy (w wersji rozpoznawczej) zadebiutował w trudnych warunkach poligonowych, w trakcie eksperymentalnych ćwiczeń Field Experimentation Exercises (FEX). Pierwszy raz, przez z górą tydzień, żołnierze mieli okazję poznać i ocenić możliwości wykorzystania uzbrojonego bezzałogowego pojazdu kołowego w zróżnicowanych taktycznie sytuacjach. Opracowanie robota PIAP HUNTeR z wieżą ZMU-03, to efekt współpracy liderów systemów bezzałogowych w Polsce: Sieci Badawczej Łukasiewicz, Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP oraz Zakładu Automatyki i Urządzeń Pomiarowych AREX (spółki GRUPY WB).

Wszystkie zadania realizowano w realnych scenariuszach, przy czynnym udziale żołnierzy i pojazdów bojowych, będących wyposażeniem Wojska Polskiego. Doświadczenia z ćwiczeń FEX mogą zostać użyte do przyszłego wdrożenia bezzałogowych platform lądowych w opracowywanej przez Sztab Generalny Wojska Polskiego koncepcji „batalionu przyszłości”. PIAP HUNTeR sprawdził się wyśmienicie.

Robot charakteryzował się wysoką dzielnością terenową, przewyższającą, w niektórych sytuacjach transportery opancerzone. Towarzyszył spieszonym pododdziałom w trudnym, piaszczystym terenie. PIAP HUNTeR ze zdalnym modułem uzbrojenia AREX ZMU-03 używany był do wykrywania zagrożeń oraz wsparcia ogniowego i stawiania zasłony dymnej.

Ćwiczenia FEX to zaproszenie ze strony Sił Zbrojnych RP do dialogu między dowódcami wojskowymi i dostawcami najnowocześniejszych, często futurystycznych rozwiązań dla wojska. Przyczyniają się także do pracy nad udoskonaleniem produktów, aby jeszcze lepiej spełniały one wymagania współczesnego pola walki.

Foto: Anna Jurczak, Łukasiewicz-ŁIT

PIAP HUNTeR to projekt polskiego bezzałogowego pojazdu lądowego. Robot może służyć do obserwacji i patrolowania granic, terenów wojskowych lub miejskich, a także do wsparcia ogniowego lekkiej piechoty lub osłony kolumny wojsk zmechanizowanych. PIAP HUNTeR jest wyposażony w kamery dzienne i termowizyjne oraz system komunikacji radiowej.

Robot o masie ponad czterech ton i blisko pięciu metrach długości ma napęd hybrydowy, w którego skład wchodzi generator prądotwórczy i trakcyjne silniki elektryczne. Zastosowany układ zasilania pozwala na długą pracę, umożliwia także bezgłośne poruszanie się w trybie wyłącznie elektrycznym. PIAP HUNTeR osiąga prędkość maksymalną ponad 50 km/h. Koła o średnicy metra w połączeniu z układem napędowym 4×4 zapewniają robotycznej platformie wysoką dzielność terenową. Przyczynia się do tego również zastosowana przez konstruktorów Łukasiewicz-PIAP blokada mechanizmów różnicowych i dwie osie skrętne.

Platforma wyposażona została w sześć kamer wysokiej rozdzielczości. Dodatkowo przy sterowaniu i wykrywaniu przeciwnika może wspomagać operatora, wykorzystującego systemy wizyjne zastosowane w bezzałogowej wieży AREX ZMU-03.

Foto: Anna Jurczak, Łukasiewicz-ŁIT
Foto: Grupa WB

Podczas ćwiczeń PIAP HUNTeR został zaprezentowany w tandemie z 320-kilogramowym ciężkim robotem pirotechnicznym PIAP IBIS. Mniejszy system może służyć jako wsparcie obserwacji, dzięki głowicy z kamerą dzienno-nocną oraz kamerą termowizyjną. Roboty wzajemnie przekazują między sobą sygnał radiowy, przedłużając zasięg operacyjny platform.

SourceGrupa WB

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły

Translate »