fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

22.6 C
Warszawa
wtorek, 18 czerwca, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Gujana/ Prezydent Gujany wezwał do rekompensat za niewolnictwo i “reparacyjnej sprawiedliwości” w rocznicę powstania niewolników

Warto przeczytać

W 200. rocznicę krwawo stłumionej rewolty niewolników prezydent Gujany Irfaan Ali wezwał do rekompensat za niewolnictwo i do “reparacyjnej sprawiedliwości” – poinformowała w piątek agencja dpa.

“Proponuję, aby przeprosiny obejmowały również kwestie odszkodowania, zadośćuczynienia i pośmiertnego oskarżenia osób zaangażowanych w zbrodnie przeciwko ludzkości” – powiedział prezydent położonej nad Atlantykiem południowoamerykańskiej Gujany.

“Chodzi o naprawienie historycznych krzywd. Transatlantycki handel niewolnikami i zniewolenie Afryki były zniewagą dla ludzkości” – oświadczył.

Prezydent przemawiał przy okazji święta narodowego i obchodów krwawo stłumionej rewolty afrykańskich niewolników z 1823 roku.

W obchodach uczestniczą potomkowie jednego z ówczesnych właścicieli plantacji – Brytyjczyka Johna Gladstona, którzy poprosili o wybaczenie krzywd popełnionych przez ich przodka.

“Niewolnictwo było zbrodnią przeciwko ludzkości – powiedział Charles Gladstone podczas piątkowej ceremonii. – Nie możemy zmienić historii, ale możemy położyć podwaliny pod lepszą przyszłość”.

Jego rodzina założyła fundację, która będzie finansować projekty w Gujanie, w tym zorganizowanie na lokalnym uniwersytecie wydziału badań nad migracjami i diasporą.

“Bunt w Demerarze”, rewolta sprzed 200 lat rozpoczęła się właśnie na jednej z plantacji Gladstone’a. W 1807 roku Wielka Brytania przyjęła zakaz handlu niewolnikami, a w 1834 – niewolnicy w brytyjskich koloniach zostali wyzwoleni, a właściciele dostali od rządu odszkodowanie. (PAP)

os/ mal/

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły