fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

27.6 C
Warszawa
poniedziałek, 22 lipca, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Rosja/ Laureat Pokojowej Nagrody Nobla Muratow uznany przez władze za “agenta zagranicznego”

Warto przeczytać

Dmitrij Muratow, redaktor naczelny niezależnej rosyjskiej “Nowej Gaziety” i laureat Pokojowej Nagrody Nobla, został w piątek wpisany przez ministerstwo sprawiedliwości Rosji na listę “agentów zagranicznych” – powiadomiła ukraińska agencja Ukrinform za rosyjskimi mediami kontrolowanymi przez Kreml.

W piątek za “agentów zagranicznych” uznano łącznie dziewięć podmiotów, w tym m.in. antywojenny ruch Nowa Tuwa z republiki Tuwa na Syberii. Jak podkreślono, Muratow jest jedyną osobą spośród nowych “agentów”, która wciąż przebywa w rodzinnym kraju.

Noblistę oskarżono o “utworzenie i rozpowszechnianie wśród nieograniczonej liczby osób materiałów, stworzonych przez +agentów zagranicznych+” oraz “wykorzystywanie platform zagranicznych do szerzenia opinii, mających na celu kształtowanie negatywnego stosunku do polityki zagranicznej i wewnętrznej Federacji Rosyjskiej”.

Muratow otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla w 2021 roku wraz z dziennikarką z Filipin Marią Ressą. Kierowana przez Muratowa “Nowaja Gazieta” była jednym z ostatnich niezależnych mediów w Rosji. Po inwazji Rosji na Ukrainę władze wymusiły zawieszenie wydawania papierowej edycji gazety, a w lutym 2023 roku tytuł ostatecznie stracił licencję w Rosji. Grupa dziennikarzy na emigracji kontynuuje wydawanie internetowego pisma Nowaja Gazieta Jewropa.

Muratow w czerwcu 2022 roku zlicytował swój noblowski medal za 103,5 mln dolarów, a uzyskane w ten sposób pieniądze przeznaczył na pomoc dla ukraińskich dzieci-uchodźców.

Ustawę o tzw. agentach zagranicznych przyjęto w Rosji w 2012 roku, a poprawki do niej wprowadzono w lipcu roku 2022. Zmiany rozszerzyły definicję “agenta”, określanego dotąd jako osoba lub organizacja, która otrzymuje wsparcie finansowe z zagranicy o osoby, które znajdują się jedynie pod bliżej nieokreślonym “wpływem lub presją” podmiotów zagranicznych.

Określenie “agent zagraniczny” posiada wiele negatywnych konotacji w rosyjskim społeczeństwie. Miano agenta zagranicznego powoduje też inne problemy, m.in. ogranicza możliwość zaangażowania się cudzoziemców w działalność na rzecz takiego podmiotu, stanowi podstawę częstych i bezpodstawnych kontroli ze strony władz państwowych, prowadzi do problemów z rozliczeniem podatkowym i skutkuje kampaniami dezinformacyjnymi wymierzonymi w organizację. (PAP)

szm/ mal/

arch.

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły