fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

4.7 C
Warszawa
poniedziałek, 4 marca, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Unia Europejska zainwestuje 90 mln euro na 17 nowych projektów wspierających zdrowe gleby

Warto przeczytać

Unia Europejska zainwestuje 90 mln euro w 17 nowych projektów badawczych. Celem projektów będzie odbudowa i ochrona zdrowia gleby na potrzeby zrównoważonej produkcji zdrowej żywności, ochrony różnorodności biologicznej, budowania odporności na zmianę klimatu oraz realizacji celów Europejskiego Zielonego Ładu – podała KE.

W projektach bierze udział 314 uczestników z 32 krajów. Oprócz państw UE udział biorą kraje stowarzyszone w ramach programu „Horyzont Europa” (Izrael, Kosowo, Norwegia, Serbia i Turcja), jak również niestowarzyszone (Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Kanada i Szwajcaria). W projektach uczestniczą uniwersytety, instytucje badawcze, przedsiębiorstwa, w tym małe i średnie (MŚP), organizacje pozarządowe i władze lokalne.

Projekty przyniosą do 2030 r. różnorodne korzyści, jeśli chodzi o odbudowę i ochronę zdrowia gleb, np. ograniczenie ilości odpadów z przetwórstwa, opracowanie wskaźników do pomiaru różnorodności biologicznej gleby, zapewnienie narzędzi i metod do identyfikacji źródeł zanieczyszczenia gleby, promowanie wdrażania rolnictwa węglowego, współtworzenie materiałów programu nauczania oraz szkoleń w zakresie edukacji o glebie oraz ograniczenie spalania i składowania odpadów oraz zwiększenie odzysku składników odżywczych z bioodpadów.

17 nowych projektów zostało wybranych przez niezależnych ekspertów po ogłoszeniu w 2022 r. zaproszenia do składania wniosków. Projektami zarządzać będzie Europejska Agencja Wykonawcza ds. Badań Naukowych (REA).

Misje UE, utworzone w ramach programu „Horyzont Europa” na lata 2021–2027, są nowym sposobem na znalezienie konkretnych rozwiązań niektórych dużych wyzwań społecznych. We wrześniu 2021 r. utworzono misję UE „Pakt na rzecz zdrowych gleb w Europie”. Ma ona odegrać przewodnią rolę w transformacji służącej odbudowie i ochronie gleb do 2030 r.

Istnieją cztery inne misje UE, dotyczące globalnych wyzwań: neutralnych dla klimatu i inteligentnych miast, dostosowania się do zmiany klimatu, odbudowy oceanów i wód oraz w dziedzinie walki z rakiem.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ mal/

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły