fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

15.6 C
Warszawa
wtorek, 7 maja, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Czy Ukraina wejdzie do UE w najbliższej przyszłości?

Kilka dni temu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wyraził gotowość do rozpoczęcia negocjacji w sprawie przyjęcia Ukrainy do Unii Europejskiej jeszcze w tym roku. Tymczasem były przewodniczący Komisji Europejskiej i dawny premier Luksemburga Jean-Claude Juncker skrytykował ten pomysł, nazywając Ukrainę krajem „skorumpowanym na każdym poziomie” – pisze brytyjski „Spectator”.

Warto przeczytać

Juncker w wywiadzie dla niemieckiej gazety „Augsburger Allgemeine” zarzucił unijnym politykom, że składają Ukrainie fałszywe obietnice, „wmawiając Ukraińcom, że mogą natychmiast zostać członkami” Unii.

„Pomimo wysiłków, Ukraina nie kwalifikuje się do członkostwa i potrzebuje ogromnych reform wewnętrznych” – przypomniał Juncker. „Mieliśmy złe doświadczenia z niektórymi tak zwanymi nowymi członkami, na przykład w zakresie praworządności. To nie może się powtórzyć” – dodał.

Wywiad Junckera ukazał się w tym samym tygodniu, w którym ministrowie spraw zagranicznych spotkali się w Kijowie, by omówić długoterminowe wsparcie dla Ukrainy. To spotkanie – odbywające się po raz pierwszy poza granicami Unii – ma pokazać Rosji, że wbrew jej opinii nie nastąpiło „zmęczenie” tematem Ukrainy.

Niedługo po spotkaniu Zełenski powiedział: „Naszym kluczowym celem integracyjnym jest znalezienie rozwiązania jeszcze w tym roku, aby rozpocząć negocjacje w sprawie członkostwa, a dziś po raz kolejny usłyszałem, że jest to absolutnie możliwe”.

Według ukraińskich urzędników zaszły duże postępy w realizowaniu siedmiu wymogów określonych przez Unię Europejską. Dotyczą one także walki z korupcją, reformy sądownictwa oraz demontażu ukraińskiej oligarchii. Mimo wszystko w sierpniu rząd Ukrainy przyznał, że udało się spełnić tylko dwa z siedmiu postawionych warunków. Źródła unijne podają jednak, że osiągnięcie porozumienia w sprawie rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych pod koniec tego roku nadal jest możliwe.

Ukraina od dawna chce przystąpić do Unii Europejskiej – i od dawna budzi to obawy Rosji. Zamiar ten, szczególnie po moskiewskiej inwazji, stał się również bardzo popularny wśród ukraińskiej opinii publicznej. Właśnie porzucenie rozmów z Unią i zbliżenie się do Rosji przez wcześniejszego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza wywołało w 2013 r. rewolucję na Majdanie. To w odpowiedzi na nią Putin zaanektował Krym. Przeprowadzenie Ukrainy przez proces przystąpienia do Unii Europejskiej byłoby znaczącym sukcesem administracji Zełenskiego.

Przeczytaj także:

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel jest gorącym zwolennikiem rozszerzenia Unii Europejskiej i włączenia Ukrainy.

Wejście Ukrainy do Unii Europejskiej nie będzie jednak proste, bez względu na to, jak duże wyrazy poparcia pokazują liczne demonstracje. Akces Ukrainy może być blokowany przez kilka państw członkowskich, w tym przede wszystkim Węgry, które od początku są temu przeciwne, a których administracja wykazuje dużą sympatię wobec Moskwy. Jest możliwe, że Unia zamrozi 13 mld euro funduszy dla Węgier z powodu łamania praw człowieka i praworządności, co mogłoby później stanowić kartę przetargową w sprawie Ukrainy.

SourceSpectator

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły

Translate »