fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

6.1 C
Warszawa
poniedziałek, 4 marca, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

GRUPA WB zakończyła miniony rok finalizacją dostaw ARM-28 dla sojusznika w NATO

GRUPA WB zakończyła kolejny etap modernizacji sprzętu przeciwlotniczego sojuszniczego państwa NATO. Doprowadzenie artyleryjskich zestawów do standardu ARM-28 zwiększyło ich zdolności bojowe. Za sprawą modernizacji opracowanej w Zakładzie Automatyki i Urządzeń Pomiarowych AREX (część GRUPY WB) zmodernizowany sprzęt uzyskał możliwość skuteczniejszego zwalczania bezzałogowców, śmigłowców i pozostałych środków napadu powietrznego.

Warto przeczytać

Konflikt o wysokiej intensywności, jaki ma miejsce w Europie, unaocznił z całą wyrazistością sojusznikom z Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego, jak realne zagrożenie generują nawet stosunkowo niewielkie systemy powietrzne. Do tej kategorii zaliczyć należy w pierwszym rzędzie pociski manewrujące, ale również samoloty-pociski, a także bomby latające. Skuteczne zwalczanie wszystkich tych środków napadu powietrznego może być skutecznie realizowane przy zastosowaniu artyleryjskich zestawów przeciwlotniczych.

Świadomość skali i realnego wymiaru potencjalnych zagrożeń sprawiły, że wzrosło zainteresowanie modernizacją i usprawnieniem działania aktualnie pozostającego na wyposażeniu i użytkowanego dotychczas na szeroką skalę konwencjonalnego sprzętu. Jest powszechną praktyką eksploatowanie systemów bojowych, nawet na przestrzeni kilku dekad. Aby pozostawały efektywne operacyjnie oraz mogły odgrywać rolę skutecznego instrumentu odstraszania potencjalnych agresorów, muszą być na bieżąco modyfikowane, a w razie potrzeby gruntownie modernizowane. Tylko poprawa parametrów technicznych i charakterystyki zdolności operacyjnych umożliwiają optymalne wykorzystanie tradycyjnych, powszechnie stosowanych rozwiązań i skuteczne zwalczanie środków bojowych przeciwnika na współczesnym polu walki.

Dostarczony sojuszniczemu państwu NATO przez GRUPĘ WB pakiet modernizacyjny wyróżnia modułowa budowa, dzięki czemu integracja nowych elementów wyposażenia i modułów zapewniających dodatkowe funkcjonalności z oryginalnym zestawem przebiega sprawnie i szybko. Modułowa konstrukcja ARM-28 pozwala także na wykonywanie skutecznych napraw sprzętu w warunkach polowych. Zmodernizowane zestawy dysponują parametrami gwarantującymi nowe cechy funkcjonalne i użytkowe.

Cyfrowo sterowane napędy elektryczne zastosowane w ARM-28 pozwoliły uzyskać precyzyjne naprowadzanie i duże prędkości przerzutu uzbrojenia. Pulpit operatora umożliwia zaprogramowanie stref zakazanych. Naprowadzanie na cel może być realizowane w trzech wariantach; ręcznie, półautomatycznie lub automatycznie z zewnętrznego systemu kierowania ogniem.

Element pakietu modernizacyjnego ARM-28 stanowi nowoczesny celownik optoelektroniczny, który umożliwia strzelanie z zestawu przeciwlotniczego amunicją OFZT i BZT starszego wzoru, ale także nowoczesną amunicją podkalibrową APDS-T. Dzięki przeprowadzonej modernizacji udało się również zmniejszyć liczbę osób koniecznych do obsługi pojedynczego zestawu.

Zakład Automatyki i Urządzeń Pomiarowych AREX jest centrum kompetencyjnym GRUPY WB w zakresie osprzętu elektromechanicznego wykorzystywanego w różnych systemach bojowych. W skład oferty gdyńskiego przedsiębiorstwa wchodzi modernizacja artyleryjskich zestawów przeciwlotniczych ZU-23-2 kalibru 23 mm do standardu ARM-28, odpowiadającego wymaganiom wojska w XXI wieku.

Zakład Automatyki i Urządzeń Pomiarowych AREX specjalizuje się w projektowaniu i produkcji rozwiązań dla rynku cywilnego i wojskowego. Trzy dekady doświadczenia pozwoliło zbudować rozpoznawalną, solidną i rzetelną markę. Spółka produkuje zestawy treningowe, systemy bezzałogowe i sterowania napędami. AREX to sprawdzony dostawca systemów elektroenergetycznych dla infrastruktury kolejowej i drogowej.


GRUPA WB jest zatrudniającym ponad dwa tysiące pracowników polskim producentem nowoczesnych rozwiązań technicznych, którego udziałowcem jest Polski Fundusz Rozwoju. Przedsiębiorstwo działa globalnie na rynku systemów łączności, zarządzania kryzysowego, bezpieczeństwa publicznego, transportu, energetyki, elektromobilności i obronności.

SourceGrupa WB

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię