fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

4.7 C
Warszawa
poniedziałek, 4 marca, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Światowe zużycie węgla, rekordowo wysokie w ubiegłym roku

To niezwykła ironia. Wszyscy widzimy, jak politycy w wielu krajach uważają ekologię za swój priorytet. Osiągnięcie zerowej emisji staje się często ich obsesją. Tymczasem w praktyce zużycie węgla do produkcji energii elektrycznej osiągnęło właśnie rekordowo wysoki poziom – pisze „La Gaceta”.

Warto przeczytać

Ekologiczny think tank Ember zebrał dane, z których wynika, że od stycznia do października ubiegłego roku wytworzono 8 295 terawatogodzin (TWh) energii elektrycznej z węgla. W porównaniu do tego samego okresu z 2022 r. jest to wzrost o 1 proc.

Jednocześnie wzrost dotyczy też globalnego eksportu węgla. Z danych firmy Kpler wynika, że w ubiegłym roku przekroczył on po raz pierwszy miliard ton i był o 6,6 proc. większy niż w poprzednim roku.

Jak podała Międzynarodowa Agencja Energetyczna w raporcie z grudnia, globalny popyt na węgiel w ubiegłym roku zwiększył się o mniej więcej 1,4 proc. Pierwszy raz przekroczył poziom 8,5 mld ton.

Takie rekordy (jak wynika z corocznego zestawienia Coal 2023) padają głównie za sprawą trzech największych producentów węgla: Chin, Indii i Indonezji.

Przeczytaj także:

Chociaż w Unii Europejskiej i Stanach Zjednoczonych popyt na węgiel w ubiegłym roku spadł – według prognoz o jakieś 20 proc. – to Międzynarodowa Agencja Energetyczna podała, że wykorzystanie węgla w krajach rozwijających się „pozostaje bardzo silne, wzrastając o 8 proc. w Indiach i 5 proc. w Chinach w 2023 r., ze względu na rosnące zapotrzebowanie na węgiel i energię elektryczną oraz słabą produkcję energetyki wodnej”.

SourceLa Gaceta

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię