fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

6.1 C
Warszawa
poniedziałek, 4 marca, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Zachodnią branżę ochroniarską przyciągają polskie liberalne przepisy dotyczące broni palnej

Amerykańska grupa Independent Security Advisors wkracza do Warszawy. Polskie ustawodawstwo zachęca tego typu firmy do prowadzenia tutaj działalności – informuje serwis Intelligence Online.

Warto przeczytać

Independent Security Advisors – amerykańska firma ochroniarska, prowadzona przez weterana wojskowego Matthew Parkera, rozpoczyna działalność w Polsce. W związku z tym zatrudniła partnera w Warszawie. Będą się tutaj odbywać szkolenia dla jej klientów. Poprowadzi je były członek białoruskich sił specjalnych KGB. Szkolenia będą m.in. dotyczyć egzekwowania prawa, wojska, kręgów paramilitarnych i ochrony osobistej.

Nie tylko korzystne prawo, ale też bliskość Polski do Ukrainy i innych możliwych punktów zapalnych w Europie, zachęciła Parkera do wyboru naszego kraju.

Liberalne ustawodawstwo

Polska jest szczególnie korzystna dla takich firm jak Independent Security Advisors, gdyż tutejsze ustawodawstwo jest stosunkowo liberalne w zakresie posiadania broni palnej. Pozwala na używanie prawdziwych kul do celów szkoleniowych. Doprowadziło to do powstania ożywionego rynku dla lokalnych podmiotów. Królują na nim, głównie byli oficerowie z Europy Wschodniej, którzy przekształcili się w indywidualnych przedsiębiorców.

Pozostała część rynku jest dzielona przez kilku innych graczy. Najbardziej znaczący z nich to Europejska Akademia Bezpieczeństwa i Grom Group. Obie firmy są ściśle związane z polskimi służbami bezpieczeństwa, mającymi uprzywilejowany dostęp do kontraktów państwowych i zagranicznych firm rządowych.

Białoruski pracownik

Amerykanie, chcąc wejść do Polski, nawiązali współpracę z Wadimem Sziwiłowem. Ten były oficer specjalnej jednostki antyterrorystycznej „A” białoruskiego KGB, znanej również jako Alpha Group, jest jednym z projektantów programu szkoleniowego dla tej jednostki. Po pracy na terenie Białorusi został wysłany przez władze do krajów „klienckich” w Afryce i na Bliskim Wschodzie.

Parker poznał Sziwiłowa w drodze przez Polskę do Ukrainy, gdzie skorzystał z okazji, by zbadać lokalny rynek. Obaj planują przyciągnąć do Polski swoich dużych klientów z USA i Europy. Sprawdzają więc możliwości zorganizowania w Polsce rzeczywistych sesji szkoleniowych w zakresie walki miejskiej i ochrony osobistej. Rozmawiali już z niektórymi lokalnymi władzami.

Białorusin jest teraz oficjalnym przedstawicielem handlowym Independent Security Advisors w Polsce, a jego firma Vadim Tactical Training jest prezentowana na stronie amerykańskiego partnera.

Współpraca z Ukrainą

Matthew Parker, weteran wojny w Iraku, przez kilka miesięcy pracował dla władz Ukrainy. Szkolił żołnierzy oraz pomagał w selekcji ochotników po inwazji Rosji w lutym 2022 r.

Kijów opuścił latem ubiegłego roku. Pozostawił jednak biuro kontaktowe w Równem, chcąc nadal śledzić sytuację w zakresie bezpieczeństwa, otrzymywać raporty wywiadowcze z pierwszej ręki i odpowiadać na prośby potencjalnych klientów.

Przeczytaj także:

Po inwazji Rosji w lutym 2022 r. Polska przez krótki czas odgrywała rolę zaplecza dla prywatnych firm ochroniarskich oferujących wyprowadzanie VIP-ów z Ukrainy. Rynek ten szybko się wyczerpał, co doprowadziło do odejścia wielu zagranicznych firm, które wstępnie próbowały rozpocząć działalność lokalną.

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!