fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

7.5 C
Warszawa
sobota, 20 kwietnia, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Izrael technologią stoi

Warto przeczytać

Dwa izraelskie miasta zajmują wysoką pozycję w raporcie Global Startup Ecosystem (GSER) z 2020 r. Tel Awiw oraz Jerozolima znalazły się na szóstej pozycji spośród najbardziej atrakcyjnych ekosystemów na świecie pod względem startupów i innowacji. Pierwsze miejsce zajęła kalifornijska Dolina Krzemowa, kolejne: Nowy Jork, Londyn, Pekin i Boston. W pierwszej dziesiątce znalazły się jeszcze Los Angeles, Szanghaj, Seattle i Sztokholm.

W tym roku po raz pierwszy Tel Awiw i Jerozolima zostały sklasyfikowane razem ze względu na bliskość geograficzną, ale raport zawiera także osobne recenzje dotyczące ich odrębnych mocnych stron. Izraelski ekosystem wyceniany jest na 47 miliardów dolarów. Izrael zajął trzecie miejsce w ogólnej liczbie startupów AI na świecie. Wydawany od 2012 roku GSER, najbardziej kompleksowe badanie przeprowadzone przez Startup Genome, przedstawia globalną branżę startupów w ponad 150 miastach na całym świecie. 

Tel Awiw – miasto zaawansowanych technologii i innowacji

Według raportu Tel Awiw jest siedzibą ośrodków rozwoju i innowacji dla ponad 100 międzynarodowych koncernów. Zdecydowały się one tutaj otworzyć swoje centra rozwoju i innowacji ze względu na zasoby ludzkie. W raporcie podkreślono, że jedynie Dolina Krzemowa ma większą ilość startupów przypadających na jednego mieszkańca.

Główne atuty Tel Awiwu to sztuczna inteligencja, duże zbiory danych i technologie chmurowe. To właśnie dziedziny, na które decyduje się 40 proc. firm rozpoczynających tu swoją działalność. 

Kolejny istotny dla miasta sektor cyberbezpieczeństwa był wart w 2019 roku 3,4 miliarda dolarów.

Na poziomie gminnym Tel Awiw prowadzi centra przedsiębiorczości i innowacji, zapewniające programy akceleracyjne, wsparcie i mentoring od najwcześniejszych etapów, a także możliwości wdrażania swoich projektów w Urzędzie Miasta lub we współpracy z przedsiębiorstwami miejskimi, np. specjalizującymi się w technologiach odpowiadających na wyzwania współczesnych miast.

Burmistrz Tel Awiwu, Ron Huldai, powiedział: „Ekosystem technologiczny pomaga nie tylko lokalnej gospodarce, ale także międzynarodowej atrakcyjności miasta. Siła firm technologicznych jest dziś jeszcze bardziej fundamentalna, ponieważ jeden na dziesięciu pracowników w Tel Awiwie w 2019 roku pracował w branży technologicznej. Tysiące innych firm świadczy usługi dla tego sektora”. Obiecał też pomoc przedsiębiorcom w związku z ich trudną sytuacją związaną z pandemią koronawirusa, „aby chronić status Tel Awiwu jako globalnego centrum technologicznego”.

Jerozolima – siła ośrodków naukowych

Jerozolima dorównuje najbardziej innowacyjnym miastom świata. Jej przewaga technologiczna, w szczególności w takich dziedzinach jak biotechnologia i sztuczna inteligencja, w dużej mierze zależy od światowej klasy instytutów akademickich, takich jak Uniwersytet Hebrajski i Akademia Sztuki i Projektowania Bezalel. Duże znaczenie ogrywa też wsparcie ze strony państwa i gmin. Około 150 firm zajmujących się naukami przyrodniczymi w Jerozolimie korzysta z rozległej miejskiej sieci wsparcia. W mieście funkcjonuje około 80 firm AI, w tym Mobileye i Lightricks. 

Minister Jerozolimy i Dziedzictwa, Rafi Peretz, powiedział: „To nie przypadek, że Jerozolima przekształca się w superpotęgę nauk biologicznych i startupów. Ministerstwo, miasto Jerozolima i Urząd ds. Rozwoju Jerozolimy nadal dbają o przemysł zaawansowanych technologii, aby utrzymać stały postęp w globalnym rankingu i zapewnić wysokiej jakości miejsca pracy obywatelom stolicy”.

I faktycznie, można powiedzieć o wyjątkowo dynamicznym rozwoju jerozolimskiego sektora high-tech w ostatnich latach. Miasto stało się inkubatorem startupów i innowacji. Obecnie w Jerozolimie ma siedzibę około 550 firm technologicznych, 12 akceleratorów i hubów oraz 18 funduszy inwestycyjnych. 

Burmistrz Jerozolimy, Moshe Lion, mówi o dużych środkach, jakie władze chcą zainwestować w dalszy rozwój miasta: „Jerozolima poczyniła duże postępy w branży zaawansowanych technologii i wkrótce ogłosi się również stolicą przemysłu technologicznego. W ciągu następnych pięciu lat zainwestujemy 300 milionów NIS”. Dodał, że „z populacją naukowców, intelektualistów i zdeterminowanych przedsiębiorców Jerozolima ma wszystko, czego potrzeba, aby odnieść sukces”.

Oprac. na podst. https://www.jpost.com/jpost-tech/business-and-innovation/israeli-ecosystem-ranked-6th-on-startup-genome-report-633076?utm_source=jpost.app.apple&utm_medium=share

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły