Zakrzepowa plamica małopłytkowa (TTP) jest chorobą autoimmunologiczną powodującą powstawanie zakrzepów krwi w różnych narządach ciała. To niebezpieczna dolegliwość, ponieważ skrzepy mogą ograniczać, a nawet zupełnie blokować dopływ nasyconej tlenem krwi do ważnych narządów wewnętrznych – mózgu, nerek czy serca, w konsekwencji prowadząc do poważnych problemów zdrowotnych.
Naukowców z Instytutu Hematologii w Shamir Medical Center zaniepokoił fakt, że w Izraelu wzrosła gwałtownie liczba zachorowań na TTP. Trzeba jednak zauważyć, że to bardzo rzadka choroba, a „gwałtowny wzrost” w praktyce oznacza cztery przypadki wykryte w ciągu jednego miesiąca. Dla porównania należy jednak zaznaczyć, że przeciętna liczba wykrywanych rocznie przypadków TTP waha się od dwóch do trzech.
Badacze ustalili, że istnieje „chronologiczny związek” między szczepieniem pacjenta a wystąpieniem objawów choroby. Wspomniane cztery przypadki dotyczą zarówno nowych pacjentów, jak i tych, którzy już wcześniej cierpieli na TTP, jednak w ostatnim miesiącu choroba się zaostrzyła.
Izraelskie Ministerstwo Zdrowia ewaluuje te badania i poprosiło lekarzy o niekomentowanie ich wyników do momentu zakończenia oceny.
Aktualne zalecenia zespołu badawczego pod przewodnictwem doktor Mayi Koren-Michowitz, kierowniczki Hematologii i Pracowni Hemato-Onkologii Translacyjnej, mówią o tym, żeby szczepienie osób, które w przeszłości przeszły TTP, odbywało się jedynie za specjalną zgodą lekarza. Jeśli takie osoby już zostały zaszczepione, sugeruje się dalszą ocenę kliniczną ich stanu zdrowia.
„Lekarze i pacjenci muszą być wyczuleni na objawy kliniczne TTP: osłabienie, zmęczenie, zaburzenia neurologiczne, krwotok i ból w klatce piersiowej” – czytamy w komunikacie zespołu badawczego. Zaszczepieni pacjenci również powinni zachować czujność i zgłaszać się po pomoc medyczną, gdy tylko zaobserwują niepokojące objawy.
Dawniej przeżywalność pacjentów z TTP wynosiła tylko 10 proc., ale nowoczesne metody leczenia zwiększyły ją do 80 proc. w przypadku wczesnej diagnozy.
Rzecznik szpitala podkreślił, że badanie prowadzone było na niewielkiej próbie i nie powinno zniechęcać ludzi do szczepień. Każdego, kto jeszcze tego nie zrobił, zachęca do przyjęcia szczepionki.
Na podstawie: https://www.jpost.com/health-science/pfizer-covid-19-vaccine-linked-to-rare-blood-disease-israeli-study-671694?utm_source=jpost.app.apple&utm_medium=udział