fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

18.2 C
Warszawa
czwartek, 23 maja, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

„Express.co.uk” podaje, że francuscy eurosceptycy wezwali rodaków do Frexitu na wieść o planach wprowadzenia europejskiego portfela tożsamości cyfrowej

Chociaż opracowywana przez UE aplikacja nie będzie obowiązkowa dla obywateli Unii, budzi już sprzeciw eurosceptyków. Widzą w niej niebezpieczne narzędzie kontroli. Opuśćmy UE, „wynośmy się z tego piekła” – apelują.

Warto przeczytać

Część Francuzów ma najwyraźniej dość. Pojawiają się głosy, że „UE każdego dnia przechodzi do społeczeństwa podobnego do chińskiego”. Coraz częściej słyszy się też wezwanie do tzw. Frexitu, czyli opuszczenia przez Francję szeregów UE. Tym razem takie głosy podniosły się po tym, gdy Komisja Europejska ogłosiła plany dotyczące portfela tożsamości cyfrowej. Ma on umożliwić Europejczykom łatwy dostęp do usług publicznych i prywatnych za pośrednictwem telefonu komórkowego w każdym kraju bloku. 

Jednak Eurosceptycy uznali to za dążenie Brukseli do uzyskania większej kontroli nad dokumentami tożsamości obywateli UE. Nie dają się przekonać, że intencją europejskich urzędników jest tylko dostarczenie użytkownikom bezpiecznych i przyjaznych usług online, których potrzebę uwydatniła jeszcze pandemia COVID-19. I że ma to również na celu przeciwdziałanie obawom o prywatność i ochronę danych związanych z cyfrowymi portfelami oferowanymi przez Apple, Alphabet Unit Google, Thales i instytucje finansowe.

„Obywatele UE oczekują nie tylko wysokiego poziomu bezpieczeństwa, ale także wygody, niezależnie od tego, czy mają do czynienia z administracjami krajowymi przy składaniu zeznań podatkowych, czy przy zapisywaniu się na uniwersytet europejski, gdzie potrzebują oficjalnej identyfikacji” – twierdzi członek Komisji Europejskiej, Thierry Breton.

Jednak francuscy eurosceptycy nie wierzą brukselskim urzędnikom, wystąpili więc przeciwko tym propozycjom, wzywając kraj do całkowitego opuszczenia bloku.

Wynośmy się z UE

Jak podaje Express.co.uk podniosło się kilka głosów sprzeciwu wobec planów Unii Europejskiej.

„Europejska tożsamość cyfrowa, którą przygotowuje dla nas UE? Nie, dziękuję!” – ostro wyraził swoje zdanie Florian Philippot, lider nacjonalistycznej i silnie eurosceptycznej partii Les Patriotes. „Nie mamy ochoty być śledzonymi przez tę wielką oligarchię! Wynośmy się z tego piekła, szybko! Frexit” – wykrzykiwał.

Charles-Henri Gallois, lider ugrupowania Generation Frexit, także uznał propozycję Brukseli za zło. Powiedział Express.co.uk: „Na pierwszy rzut oka może to wyglądać bardzo wygodnie, ale kiedy to przestudiujesz, zobaczysz, że to opresyjne i służące kontroli ludzi”.

Jego zdaniem lepszym i bezpieczniejszym sposobem zapewnienia obywatelom UE gwarancji korzystania z usług publicznych w całej UE byłyby umowy dwustronne między państwami.

„Tylko niewiele osób będzie korzystać z usług publicznych w innym kraju UE, ale pozwoli to innym krajom i dużym technologom na posiadanie danych osobowych wszystkich. Możesz zawierać umowy dwustronne bez tego rodzaju narzędzi, aby ułatwić ludziom życie” – powiedział Gallois. 

Czym jest europejski portfel tożsamości cyfrowej?

Zgodnie z planami Brukseli wkrótce na rynku ma się pojawić aplikacja będąca swego rodzaju cyfrowym portfelem, identycznym dla każdego obywatela, bez względu na to, z którego kraju członkowskiego Unii Europejskiej pochodzi. Dzięki temu jego dokumenty będą ważne na terytorium całego bloku. Portfel cyfrowy umożliwi Europejczykom cyfrową identyfikację podczas uzyskiwania dostępu do usług publicznych i prywatnych, takich jak dostęp do konta bankowego, ubieganie się o pożyczkę, składanie deklaracji podatkowych i zapisywanie się na uniwersytet. Użytkownicy, którzy się na taką aplikację zdecydują, mają mieć zapewnione wysokie bezpieczeństwo danych.

Przyjęcie portfela elektronicznego może wygenerować nawet 9,6 mld euro korzyści dla UE i stworzyć aż 27 tys. miejsc pracy w okresie pięciu lat. 

By łatwiej się żyło

Opracowywana aplikacja ma być przede wszystkim ogromną wygodą dla użytkowników. Nie będzie przy tym dla Europejczyków obowiązkowa.

„Europejska tożsamość cyfrowa pozwoli nam działać, tak jak robimy to w domu, w każdym państwie członkowskim bez dodatkowych kosztów i z mniejszą liczbą przeszkód” – powiedziała szefowa UE ds. technologii Margrethe Vestager.

Zdaniem Komisji e-portfel, poprzez redukcję emisji związanych z usługami publicznymi, może mieć również pozytywny wpływ na środowisko. 

Kraje UE mają czas do 22 września na określenie architektury technicznej, standardów i wytycznych dotyczących korzystania z portfela tożsamości cyfrowej. Obecnie 14 krajów UE posiada krajowe systemy tożsamości elektronicznej.

Źródło: https://www.express.co.uk/news/world/1446681/eu-news-id-digital-wallet-france-frexit-eu-commission

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię