fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

18 C
Warszawa
czwartek, 23 maja, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Dziś (piątek, 16 lipca) w kraju

Warto przeczytać

Dziś jest piątek, sto dziewięćdziesiąty siódmy dzień roku. Wschód słońca o godz. 4.32, zachód o 20.50. Imieniny obchodzą: Bartłomiej, Faust, Andrzej oraz Marika.

# # #

338 lat temu król Jan III Sobieski położył kamień węgielny pod budowę zespołu klasztornego kapucynów w Warszawie. Po zwycięstwie pod Wiedniem kościół stał się wotum wdzięczności Bogu za pomoc w odniesionym triumfie.

118 lat temu w Tatrach rozpoczęła się budowa szlaku turystycznego Orla Perć.

99 lat temu w Katowicach podpisano Akt Objęcia Górnego Śląska przez Polskę.

93 lata temu w Olsztynie urodził się Andrzej Zawada, jeden z najwybitniejszych polskich alpinistów, pionier alpinizmu zimowego, kierownik wyprawy, w czasie której Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki dokonali pierwszego w historii zimowego wejścia na Mount Everest. Zmarł w 2000 roku.

88 lat temu rozgłośnia Polskiego Radia we Lwowie rozpoczęła nadawanie audycji “Wesoła Lwowska Fala”.

80 lat temu w Podszkodziu koło Ostrowca Świętokrzyskiego urodził się Damian Damięcki, aktor, syn Ireny Górskiej i Dobiesława Damięckiego, mąż śpiewaczki operetkowej Grażyny Brodzińskiej, znany z filmów “Nowy” i “W każdą pogodę”.

78 lat temu w Newark odbył się pogrzeb gen. Władysława Sikorskiego.

78 lat temu oddziały UPA wymordowały co najmniej 155, być może nawet 600 Polaków, którzy na własną rękę opuścili Hutę Stepańską (pow. Kostopol), ośrodek polskiej samoobrony.

45 lat temu rozpoczęły się pierwsze procesy robotników uczestniczących w czerwcowych protestach w Radomiu i Ursusie.

37 lat temu po wyreżyserowanym przez władze komunistyczne procesie ogłoszono wyrok w sprawie zabójstwa 19-letniego maturzysty Grzegorza Przemyka, który w maju 1983 r. został zatrzymany przez funkcjonariuszy MO, a następnie ciężko pobity w komisariacie na warszawskim Starym Mieście, w wyniku czego zmarł dwa dni później w szpitalu; sąd uwolnił od zarzutu jego pobicia dwóch milicjantów; natomiast na 2 i 2,5 roku więzienia skazał za nieudzielenie pomocy pobitemu, po wymuszeniu w śledztwie nieprawdziwych zeznań, dwóch sanitariuszy, którzy wieźli Przemyka z komisariatu do szpitala.

24 lata temu prezydent Aleksander Kwaśniewski podpisał Konstytucję RP.

tgo/

Newsroom PAP

SourcePAP

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły