fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

18.7 C
Warszawa
czwartek, 23 maja, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Dziś (czwartek, 29 lipca) w kraju

Warto przeczytać

Dziś jest czwartek, dwieście dziesiąty dzień roku. Wschód słońca o godz. 4.49, zachód o 20.34. Imieniny obchodzą: Marta, Olaf, Feliks, Teodor oraz Cirzpisława.

# # #

598 lat temu Król Władysław II Jagiełło nadał Łodzi prawa miejskie.

82 lata temu z Gdyni do Ameryki Południowej wypłynął w swój pierwszy rejs transatlantyk MS “Chrobry”, na jego pokładzie był m.in. Witold Gombrowicz.

79 lat temu w Krakowie zmarł Wojciech Kossak, malarz, przedstawiciel nurtu malarstwa historycznego i batalistycznego, współautor “Panoramy Racławickiej”. Był ojcem malarza Jerzego Kossaka oraz Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i Magdaleny Samozwaniec.

77 lat temu w Woli Korytnickiej koło Węgrowa urodził się Stanisław Małkowski, ksiądz, socjolog, działacz opozycji antykomunistycznej, współpracownik KOR, ROPCiO oraz Komitetu Samoobrony Chłopskiej Ziemi Grójeckiej; uczestnik strajku w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 r. Był kapelanem podziemnej Solidarności w latach 1982-1989.

73 lata temu w Londynie rozpoczęły się XIV Letnie Igrzyska Olimpijskie. Polska zdobyła na nich 2 medale – w wadze piórkowej brązowy medal wywalczył bokser Aleksy Antkiewicz, a w Olimpijskim Konkursie Sztuki złoty medal w dziedzinie muzyki otrzymał Zbigniew Turski.

72 lat temu w Bieżuniu urodził się Jerzy Bończak, aktor scen warszawskich, odtwórca roli Krzepickiego w serialu “Kariera Nikodema Dyzmy” i inżyniera Maca w serialu “Alternatywy 4”.

57 lat temu w Kijowie zmarła Wanda Wasilewska, działaczka socjalistyczna, komunistyczna, pisarka. Była członkiem Rady Naczelnej PPS (1934-1937). Po wybuchu II wojny światowej przebywała we Lwowie, a następnie w Moskwie. Od 1941 r. należała do WKP(b), a w latach 1943-1946 była przewodniczącą Związku Patriotów Polskich, organizacji powołanej przez komunistów polskich w ZSRS. W 1944 została wiceprzewodniczącą PKWN.

54 lata temu w Paryżu zmarł Aleksander Wat (właśc. Aleksander Chwat), poeta, prozaik, tłumacz; przedstawiciel polskiego futuryzmu. Był autorem “Ja z jednej strony i Ja z drugiej strony mego mopsożelaznego piecyka”, wnikliwą diagnozą komunizmu jest jego “Mój wiek. Pamiętnik mówiony”. Był redaktorem “Miesięcznika Literackiego”.

32 lata temu podczas obradującego w Warszawie XIII Plenum KC PZPR gen. Wojciech Jaruzelski, wybrany kilka dni wcześniej na urząd Prezydenta PRL, złożył rezygnację ze stanowiska I sekretarza KC PZPR, jego następcą został Mieczysław F. Rakowski.

20 lat temu w Cieszynie zmarł Edward Gierek, działacz komunistyczny, wieloletni I sekretarz KW PZPR w Katowicach; w latach 1970-1980 I sekretarz KC PZPR.

9 lat temu w Oświęcimiu zmarł August Kowalczyk, aktor, reżyser teatralny. Był więźniem niemieckiego obozu Auschwitz, z którego uciekł w 1942 r. oraz żołnierzem Armii Krajowej. Znany jest m.in. z ról w serialach “Stawka większa niż życie”, “Chłopi” i “Sekret Enigmy”.

# # #

Dzisiaj w Warszawie o godzinie 10.30 przy Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli odbędzie się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Izby Pamięci. W uroczystościach weźmie udział m.in Szef Kancelarii Senatu Adam Niemczewski, kardynał Kazimierz Nycz, metropolita warszawski oraz prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

O godzinie 12 zostaną złożone kwiaty przed budynkiem Małej Pasty przy ulicy Brzeskiej 24. W uroczystościach weźmie udział 101-letni Henryk Kokosza, ostatni żyjący zdobywca budynku przy ulicy Brzeskiej. To początek obchodów rocznicowych na warszawskiej Pradze.

mas/

# # #

Dziś we Wrocławiu rozpoczyna się VII Polsko-Hiszpańskie Forum Parlamentarne z udziałem marszałek Sejmu Elżbiety Witek; wieczorem zaplanowano oficjalną kolację, w piątek odbędą się sesje plenarne. Dyskusje podczas Forum będą dotyczyć inicjatywy integracji subregionalnej jako elementu wzmacniania spójności UE (w tym Inicjatywa Trójmorza, Grupa Wyszehradzka, Europa Karpat). Odbędzie się też konferencja poświęcona przyszłości Europy i roli parlamentów krajowych. Uczestnicy forum będą również rozmawiać o Krajowych Planach Odbudowy i zaangażowaniu parlamentów w odbudowę gospodarek po pandemii Covid-19. Ostatnia z piątkowych sesji ma być poświęcona Europejskiej Polityce Sąsiedztwa z perspektywy państw granicznych UE.

pdo/ par/

Newsroom PAP

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły