fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

18.2 C
Warszawa
czwartek, 23 maja, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

„Sędziowie nie mogą wybierać sędziów, jak politycy nie mogą wybierać polityków”

Hiszpańskie problemy z reformą sądownictwa. Czy sędziowie mogą wybierać sędziów? – pyta „ABC”

Warto przeczytać

Hiszpański minister ds. prezydencji Félix Bolaños odmówił żądanej przez Partię Ludową (PP) odnowy Generalnej Rady Sądownictwa (CGPJ). Chodziło o takie zreformowanie prawa, które umożliwiałoby wybór części członków Rady przez samych sędziów.

Na antenie radia Cadena SER Bolaños wyjaśnił, że taka zmiana jest niemożliwa, ponieważ w państwie prawa i demokracji „sędziowie nie mogą wybierać sędziów, jak politycy nie mogą wybierać polityków”.

„Wszyscy jesteśmy wybierani przez obywateli. Wszystkie mandaty przyznawane są przez wolne głosowanie 47 mln obywateli” – przekonywał minister, podkreślając, że „nie ma innej drogi” niż odnowienie Generalnej Rady Sądownictwa poprzez porozumienie między Hiszpańską Socjalistyczną Partią Robotniczą (PSOE) i główną partią opozycyjną.

Pablo Casado, przewodniczący Partii Ludowej, odpowiedział Bolañosowi przez wpis na Twitterze, twierdząc, że minister „powinien zostać zdymisjonowany za swój atak na demokrację i rządy prawa, niezależność sądów, konstytucję i Unię Europejską”. Jego postawę określił jako „niedopuszczalny totalitaryzm”.

Tweet Casado został ostro skrytykowany przez polityków PSOE, którzy uważają, że autor wpisu „używa sieci społecznych do manipulowania słowami ministra, co jest oburzającym zachowaniem lidera pierwszej partii opozycyjnej”.

Hiszpańscy socjaliści, którzy uważają, że Casado powinien sprostować swoje słowa, są też zdania, że „odnowienie sądownictwa” musi odbyć się „z podstawą prawną, zgodnie z mandatem Konstytucji i prawa”. Tymczasem PP nie chce tego poszanować, przez co CGPJ „zajmuje to samo stanowisko od ponad tysiąca dni, a Partia Ludowa robi tysiące wymówek, żeby odnowienia nie przeprowadzić”.

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły