fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

14.8 C
Warszawa
piątek, 26 kwietnia, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Nadchodzą zmiany w europejskim systemie patentowym – donosi „The Jerusalem Post”

Rozpoczęcie działalności Zjednoczonego Sądu Patentowego i Europejskiego Systemu Patentowego, które ma nastąpić już za kilka miesięcy, będzie jedną z największych zmian w obszarze europejskich patentów.

Warto przeczytać

Europejscy właściciele patentów, a także osoby chcące przy pomocy patentów chronić swoją własność intelektualną, muszą liczyć się z dużymi zmianami, jakie niesie ze sobą uruchomienie wspomnianych instytucji. Firmy i przedsiębiorcy powinni zapoznać się ze zmianami i reagować na nie z odpowiednim wyprzedzeniem.

System Jednolitego Sądu Patentowego i Jednolitego Patentu to największa zmiana, do jakiej zajdzie w europejskim systemie patentowym od niemal 50 lat, kiedy to powołano Europejski Urząd Patentowy.

Praktyczny wpływ nowego systemu sprowadza się przede wszystkim do dwóch rzeczy. Pierwszą jest ujednolicenie sądownictwa patentowego, które obejmie całość jednolitego rynku europejskiego. Docelowo europejskie sądownictwo patentowe ma osiągnąć rangę amerykańskiego. Druga konsekwencja to ujednolicenie prawa patentowego w Europie. W ten sposób rynek europejski zyska na atrakcyjności z perspektywy podmiotów międzynarodowych o globalnym zasięgu, gdyż zharmonizowany system własności intelektualnej będzie sprawniejszy i efektywniejszy kosztowo.

Przeczytaj także:

Jednolity Sąd Patentowy (UPC) będzie wspólnym sądem państw członkowskich Unii Europejskiej, który zajmować się będzie sprawami naruszenia i unieważnienia patentów przyznanych przez Europejski Urząd Patentowy. Jego działanie ma ułatwić egzekwowanie patentów w Unii, ponieważ pozwoli uniknąć prowadzenia równoległych postępowań w wielu jurysdykcjach, co równocześnie znacząco obniży ich koszty. Rozwiąże też problem niespójnych decyzji sądowych wydawanych w różnych krajach.

Docelowo UPC obejmie wyłączną jurysdykcją nowe jednolite patenty oraz standardowe patenty europejskie, jednak należy spodziewać się przynajmniej siedmioletniego okresu przejściowego, podczas którego standardowe patenty europejskie będą mogły być rozstrzygane także poza jurysdykcją UPC.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że domyślnie standardowe patenty europejskie, które zostaną przyznane przed lub po rozpoczęciu działalności UPC, będą podlegać jurysdykcji UPC. Oznacza to, że mogą zostać centralnie unieważnione, jeśli nie zostaną wyłączone. Przedsiębiorcy powinni zatem zastanowić się nad odpowiednią strategią w zakresie własności intelektualnej i rozważyć poddanie obecnych patentów europejskich jurysdykcji UPC.

Patent europejski o jednolitym skutku (patent jednolity)

Rozpoczęcie działalności UPC to także powstanie Jednolitego Patentu – jednolitego prawa patentowego działającego we wszystkich państwach, które obejmie UPC. W momencie rozpoczęcia działalności UPC będą to: Austria, Belgia, Bułgaria, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Włochy, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Malta, Holandia, Portugalia, Słowenia i Szwecja. W dalszej kolejności do UPC przystąpić mają: Cypr, Republika Czeska, Grecja, Węgry, Irlandia, Rumunia i Słowacja.

Kiedy UPC rozpocznie działalność, firmy będą mogły składać wnioski o patent europejski tak jak do tej pory, w Europejskim Urzędzie Patentowym. Gdy urząd opublikuje decyzję o przyznaniu patentu, wtedy – w ciągu miesiąca – możliwe będzie złożenie wniosku o przyznanie jednolitego skutku.

Jednolity patent daje przede wszystkim dwie korzyści. Upraszcza obciążenia administracyjne podmiotów zgłaszających patenty poprzez zniesienie konieczność stosowania krajowych procedur walidacji. Przy okazji ujednolici procedurę przedłużenia, dla której będzie obowiązywał jeden termin i jedna opłata (odpowiadająca sumie opłat za przedłużenie obowiązujących w czterech krajach członkowskich, w których patenty europejskie są walidowane najczęściej).

Druga korzyść to przypisanie jednolitych patentów z automatu pod jurysdykcję UPC. Oznacza to, że właściciele patentów będą mogli egzekwować jednolite patenty centralnie, we wszystkich zaangażowanych państwach członkowskich. Nie trzeba już będzie dochodzić naruszeń na podstawie różnych krajowych oznaczeń standardowego patentu europejskiego. Z drugiej strony jednolite patenty będą mogły być atakowane i unieważniane także na poziomie centralnym.

W praktyce oznacza to, że nowe zgłoszenia patentowe powinny być tak przygotowywane, aby mogły wytrzymać przyszłą kontrolę europejską. Dzięki temu możliwe będzie korzystanie z nowego systemu po otwarciu UPC. Biorąc pod uwagę rosnącą wartość patentów europejskich, taka troska o zgłoszenia z pewnością się opłaci.

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły

Translate »