fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

9.4 C
Warszawa
sobota, 27 kwietnia, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Szwecja i Finlandia przeciw carowi XXI wieku

Krwawa rozgrywka trwa. Chociaż atakowi na Ukrainę towarzyszy postsowiecki aromat, otaczający okazującą liczne słabości armię rosyjską, wydaje się, że nie ma to dla moskiewskich władz najmniejszego znaczenia. Putinowi bliżej bowiem do marzeń o wielkim carskim imperium rosyjskim niż tym stworzonym przez Stalina.

Warto przeczytać

Wygląda na to, że regiony bałtyckie wystąpiły przeciwko carowi XXI wieku. Władimir Putin straszy teraz każde z państw, które ośmiela się wspomnieć o przystąpieniu do NATO. Wśród nich są tradycyjnie neutralne Szwecja i Finlandia. Oba te skandynawskie kraje mają niewiele z charakteru sowieckiego. Jednak ich związki z Moskwą sięgają jeszcze imperium założonego przez Piotra I w 1721 r. Trwało do 1917 r., kiedy to zostało zmiecione z powierzchni ziemi przez bolszewicką rewolucję.

Putin wydaje się chcieć przywołać na nowo tę „Wielką Rosję” o powierzchni 22,8 mln kilometrów kwadratowych. Prezydent bardziej przypomina w tym carów niż bolszewików pod wodzą towarzysza Lenina – uważa José M. Faraldo, historyk i autor eseju „Przeciwko Hitlerowi i Stalinowi”. Ten znawca Rosji twierdzi, że ziarno wrogości między tymi krajami zostało zasiane na początku XVIII wieku. „Prawdą jest, że stare mocarstwo nadal dominowało w Finlandii i krajach bałtyckich, ale prawdą jest również, że zaczynało odczuwać trudności spowodowane poważnym kryzysem gospodarczym i wielkim głodem”.

Karol XII, szwedzki monarcha będący wybitnym dowódcą wojskowym, wciąż trzymał w szachu swoich naturalnych wrogów – Rosję, Polskę i Danię. Jednak Piotr I, założyciel wielkiego rosyjskiego imperium, nazwany przez Woltera „pierwszym Augustem”, pokonał Szwedów i zmusił następców Karola XII do podpisania pokoju w 1721 r. Rosjanie zajęli wówczas i Finlandię. Drugi raz pokonali Szwecję w 1741 r., nie napotykając niemal żadnego oporu. Opuścili ją i tym razem, zwracając ją Sztokholmowi. Zrobili to w 1743 r., zmuszając Szwecję do podpisania traktatu w Turku.

Do kolejnej konfrontacji między dwoma mocarstwami doszło na początku XIX wieku. Tym razem skończyło się inaczej. Pisze o tym w swoich esejach profesor Neil Kent. „Klęska i podpisanie traktatu pokojowego w Haminie doprowadziły do przyznania Finlandii Rosji” – wyjaśnia autor.

Infografika: www.abc.es

Ta największa klęska narodowa w historii Szwecji, dała początek nowej erze wielkości Rosji. Car Aleksander I włączył wtedy podbity region do swojego imperium. Powstałemu we wrześniu 1809 r. Wielkiemu Księstwu Finlandii przyznał jednak pewną niezależność i autonomię, a jego mieszkańcy zachowali wiele praw. Jednak nie za darmo. Kraj zaczęto intensywnie rusyfikować. Z artykułu Javiera Maestro „La formación de la identidad nacional de Finlandia” („Kształtowanie się tożsamości narodowej Finlandii”) dowiadujemy się, że niecałe 100 lat później, w 1908 r. odebrano jednak Finom autonomię, a działalność parlamentu została zawieszona.

Korzystając z rewolucji

Finlandia zaczęła się autonomizować w 1917 r. na fali rewolucji, która wybuchła w Rosji przeciw carowi. 5 lipca fiński parlament uchwalił ustawę ustanawiającą suwerenność. Był to początek drogi ku wolności. W sukurs przyszli im dodatkowo sowieccy bolszewicy, będący zwolennikami leninowskiej doktryny emancypacji narodów. To przeciwko tej idei wystąpił Putin w ostatnich latach.

1917 nie był jednak ostatnim rokiem potyczek fińsko-rosyjskich. Podczas kolejnej Stalin poniósł jednak klęskę, gdy w listopadzie 1939 r. Armia Czerwona została rozbita przez ekstremalne zimno i lokalnych snajperów. Rosyjska inwazja zakończyła się traktatem pokojowym ratyfikowanym w marcu 1940 r., w którym „Finlandia oddaje Związkowi Radzieckiemu Przesmyk Karelski, w tym Wyborg, wybrzeże Ładogi oraz bazę wojskową na półwyspie Hangoe” – wyjaśnia ABC.

Pozostają neutralne

W całej swojej historii tak Szwecja, jak i Finlandia prowadziły politykę neutralności. Powody, którymi się kierowały były jednak różne. Szwecja jest oficjalnie i tradycyjnie neutralna od 1834 r., kiedy to szwedzki król Karol XIV Jan ogłosił ten status z powodu poważnego kryzysu gospodarczego kraju.

W przypadku Finlandii, po zakończeniu II wojny światowej „Traktat o przyjaźni, współpracy i pomocy wzajemnej” z 1948 r. wprowadził zakaz dla Rosji i Finlandii zawierania sojuszy wojskowych przeciwko sobie. Zastrzeżono przy tym, że kraj bałtycki nie może pozwalać na przejazd narodom wrogim ZSRR. Trwało to, z zastrzeżeniami, do lutego, gdy Kreml wywołał wojnę.

Przeczytaj także:

SourceABC

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły

Translate »