fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

15.2 C
Warszawa
poniedziałek, 29 kwietnia, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Chorwacja wprowadza euro. Większość uważa, że będzie coraz drożej

Podczas gdy euro spada do najniższego poziomu od 20 lat, a inflacja w strefie euro wciąż rośnie, Chorwacja podejmuje kroki w kierunku przyjęcia — 1 stycznia — wspólnej waluty. Wkrótce wszystkie ceny będą musiały być podawane zarówno w walucie narodowej — kunach — jak i w euro, co ma pomóc Chorwatom przyzwyczaić się do nowych wartości i zapobiec wprowadzającym w błąd i nieuzasadnionym podwyżkom cen — pisze hiszpański dziennik „El Economista”.

Warto przeczytać

„Podawanie cen w dwóch walutach ułatwi konsumentom rozpoznanie sprzedawców i firm, które bezpodstawnie podnoszą ceny, przeliczając je na nową walutę” — wyjaśnia rząd Chorwacji.

Kurs wymiany równy 7,53 kuny za 1 euro, został ustalony 12 lipca, kiedy Rada Unii Europejskiej formalnie zatwierdziła Chorwację jako dwudziestego członka strefy euro. Rząd podkreśla, że wraz z przyjęciem euro i oczekiwanym wczesnym wejściem do strefy swobodnego przemieszczania się w Schengen, Chorwacja kończy swoją integrację europejską — przystąpiła do UE w 2013 r., dziesięć lat po złożeniu wniosku.

Wspólna waluta zwiększy koszty życia

Jednak według raportu Eurobarometru opublikowanego w czerwcu, tylko 55 proc. Chorwatów (o siedem punktów procentowych mniej niż w zeszłym roku) popiera wprowadzenie euro, a 81 proc. obawia się, że wspólna waluta zwiększy koszty życia.

„Już dziś panuje wielkie zamieszanie wokół cen, w związku z rekordową inflacją w Chorwacji, która w lipcu wyniosła 12,7 proc.” — przypomina gazeta.

„Podstawowe produkty żywnościowe już podrożały o 20-30 proc. Życie teraz jest trudne. Klasa średnia praktycznie zniknęła” — mówi agencji EFE Tomislav Loncar, sekretarz Chorwackiego Stowarzyszenia Ochrony Konsumentów.

Przeczytaj także:

Kraj ten — liczący 3,8 mln mieszkańców — należy do najbiedniejszych, spośród 27 państw członkowskich UE, z czwartym najniższym PKB na mieszkańca według parytetu siły nabywczej w tej grupie, za Bułgarią, Grecją i Słowacją.

„Uważamy, że przejście na euro przyczyni się do dalszego wzrostu cen” — podkreśla Gordana Lukić, szefowa Organizacji Ochrony Konsumentów.

Obie organizacje biorą udział w rządowym programie mającym na celu zapobieganie nieuzasadnionym podwyżkom cen. Ich zadaniem będzie monitorowanie cen ponad 50 produktów i usług, a wyniki będą publikowane co miesiąc. W przypadku bardzo dużych odchyleń będą mogły zgłosić je nawet do prokuratury.

„Mamy nadzieję, że publikacja informacji o osobach, które dopuściły się nieprawidłowości, zniechęci je do nieuzasadnionych podwyżek cen” — tłumaczy Gordana Lukić.

Obywatele staną się biedniejsi

Ljubo Jurčić, emerytowany profesor Uniwersytetu w Zagrzebiu i były minister gospodarki, uważa, że po wprowadzeniu euro ceny wzrosną, choć nie wyklucza deflacji w późniejszym okresie. Przewiduje też, że poziom życia spadnie.

„Czas na wymianę waluty jest najgorszy od czasu narodzin euro. W takich sytuacjach, jak wojna, wysoka inflacja, susza czy zawirowania geopolityczne, najpotężniejszym narzędziem państwa do przeciwdziałania niepowodzeniom jest jego własna waluta, a Chorwacja właśnie się jej wyrzekła” — podkreśla.

Dodaje, że obywatele z pewnością staną się biedniejsi w czasie tego kryzysu gospodarczego, a dodatkowo biedniejsi w wyniku wprowadzenia euro.

Wpływ wprowadzenia euro na inflację

Wielu innych analityków zgadza się jednak z argumentem rządu, że chorwacka gospodarka skorzysta na tym, że jest ściśle związana z euro, dzięki przyjazdom turystów i relacjom handlowym z krajami strefy euro. Zresztą od dawna jest już praktykowane, że transakcje sprzedaży mieszkań czy samochodów są ustalane w euro.

Rząd przypomina, że w innych krajach wpływ wprowadzenia euro na inflację wyniósł średnio 0,23 punktu procentowego i podkreśla, że w Chorwacji wpływ ten będzie podobny.

Konserwatywny premier Andrej Plenković twierdzi, że dzięki dołączeniu do grona najbardziej rozwiniętych krajów, Chorwacja będzie mogła liczyć na lepsze wsparcie, zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych.

„Przystąpienie do strefy euro pozwoli gospodarce na obniżenie stóp procentowych, większą odporność na kryzysy i wzrost konkurencyjności, a jednocześnie podniesie polityczny, gospodarczy i finansowy rating Chorwacji” — powiedział niedawno.

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły

Translate »