fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

18 C
Warszawa
niedziela, 12 maja, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Jest porozumienie z rolnikami

„Doszliśmy do porozumienia i pewne rzeczy wdrożyliśmy w życie, np. zablokowanie granicy” – powiedział po dwóch dniach negocjacji z protestującymi w Szczecinie rolnikami Minister Rolnictwa Robert Telus.

Warto przeczytać

W nocy ze środy na czwartek protestujący przedstawili kolejne postulaty, m.in. wprowadzenie dopłat do nawozów i zbóż w okresie najbliższej jesieni. Jak zapowiedział Minister Rolnictwa, rozmowy w tej sprawie będą kontynuowane. Przypomniał, że od 15 kwietnia zamknięto granicę dla zbóż i towarów przywożonych z Ukrainy. Wydano także rozporządzenia w zakresie dopłat do zbóż i nawozów oraz objęcia pomocą gospodarstw o powierzchni upraw do 300 ha.

Szef protestu stwierdził, że protest nie jest zakończony, a pogotowie strajkowe wciąż trwa. Dodał, że trudne rozmowy przyniosły efekt w postaci dopłat do wszystkich zbóż i objęcie pomocą gospodarstw do 300 ha, o co „chodziło nam od początku”. Stanisław Barna zaapelował o upłynnienie przed żniwami możliwie największej ilości zbóż i wezwał rolników do sprzedaży zboża z dopłatami. Podczas czwartkowego briefingu przewodniczący rolniczej Solidarności stwierdził: „rozmowy, pomimo że bardzo trudne, przyniosły efekty”.

Minister Rolnictwa pytany o to, czy zostanie upubliczniona lista firm, które na imporcie ukraińskiego zboża zarabiały, stwierdził: „to kwestia czasu i to będzie ogłoszone”. W tle szczecińskich negocjacji odbyło się w Pradze w dniach 24-25 kwietnia spotkanie przedstawicieli Izb Rolniczych państw Grupy Wyszehradzkiej. Reprezentanci Słowackiej Izby Rolno-Spożywczej, Krajowej Rady Izb Rolniczych w Polsce, a także Izby Rolniczej Republiki Czeskiej i Węgierskiej Izby Rolniczej, wystosowali do Komisji Europejskiej apel wzywający do przywrócenia kontyngentów wwozowych i ceł na artykuły rolno-spożywcze trafiające z Ukrainy na rynki unijne.

W piątek ambasadorowie państw UE w Brukseli przeprowadzili dyskusję na temat planów przedłużenia unijnej decyzji o zniesieniu ceł na towary z Ukrainy. W czasie spotkania w Brukseli ambasadorowie krajów Unii zgodzili się, by ruszyła procedura w sprawie przedłużenia na kolejny rok bezcłowego importu produktów z Ukrainy.

Doraźne decyzje i uzgodnienia w przedmiocie dopłat do zbóż nie rozwiązują problemów i obaw rolników związanych z napływem innych towarów rolnych z Ukrainy: mięsa drobiowego, jaj, miodu, owoców, co powoduje spadek cen i spadek konkurencyjności rodzimych produktów. Ewentualne ustalenia w tej sprawie wymagać będą aprobaty na poziomie Unii Europejskiej, czemu sprzyjać powinna propozycja, w myśl której środki pochodzące z ceł wwozowych mogłyby być przeznaczone na pomoc humanitarną dla Ukrainy.

Dziś istotne jest to, że jak powiedział Minister Rolnictwa: „to, co zostało tu wynegocjowane, działa dla całego kraju”. Zapowiedź kontynuowania rozmów potwierdza, że lista spraw do załatwienia jest dłuższa niż agenda zawartego porozumienia.

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły

Translate »