fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

4.7 C
Warszawa
poniedziałek, 4 marca, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Nowy raport ONZ nt. rosyjskich zbrodni w Ukrainie

W środę 4 października Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka opublikowało nowy raport na temat zbrodni wojennych i naruszeń prawa w trakcie wojny na Ukrainie. Dokument zawiera dane zebrane przez międzynarodową komisję w okresie od 1 lutego do 31 lipca 2023 roku.

Warto przeczytać

Komisja rozmawiała z 56 ukraińskimi jeńcami, z których 51 opisało szczegółowo tortury, jakich doznali, przebywając w rosyjskiej niewoli. Rozmawiano także z 26 rosyjskimi jeńcami, z których 12 mówiło o doznanych torturach. Co się tyczy zabójstw, w omawianym okresie komisja odnotowała 6 zabójstw ukraińskich jeńców wojennych i żadnego zabójstwa Rosjan przebywających w niewoli Sił Zbrojnych Ukrainy.

Raport przypomina, że od rozpoczęcia wojny 24 lutego 2022 roku udokumentowano zabójstwa lub zgony w wyniku tortur 21 ukraińskich jeńców wojennych. W czasie od 1 lutego do 31 lipca br. odnotowano i udokumentowano śmierć 1028 cywilów, z czego 47 przypadków dotyczyło dzieci. Autorzy raportu zastrzegają przy tym, że faktyczne liczby mogą być znacznie wyższe. 64 proc. udokumentowanych incydentów dotyczy terytoriów frontowych w obwodach; zaporoskim, chersońskim, charkowskim i donieckim.

Od początku wojny potwierdzono blisko tysiąc przypadków przymusowego przetrzymywania ukraińskich cywilów, a w wielu przypadkach poprzedziły je porwania. 80 Ukraińców zmarło w miejscach przetrzymywania, a ich ciała nosiły wyraźne ślady przemocy. Na terytoriach okupowanych przez Rosjan i zaanektowanym Krymie władze rosyjskie prześladują duchownych i parafian należących do Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej, zarówno Patriarchatu Kijowskiego jak Moskiewskiego. Szczególnych prześladowań doznają Świadkowie Jehowy, uznawani w Rosji za organizację ekstremistyczną.

Przeczytaj także:

Autorzy raportu podkreślają, że opublikowane dane są niekompletne z powodu niewpuszczania obserwatorów OHCHR na kontrolowane przez Rosjan terytoria. Równocześnie odnotowano 33 przypadki nieuprawnionego zatrzymywania cywilów przez siły ukraińskie, zwykle w związku z zarzutami współpracy z armią rosyjską. Z kolei na terytoriach kontrolowanych przez Ukrainę, obserwatorzy zanotowali przypadki nękania duchownych i parafian obu odłamów Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej.

SourceRedakcja

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię