fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

27.6 C
Warszawa
poniedziałek, 22 lipca, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Szwecja/ Polacy stworzyli w hotelu lodowym salę Slava, która promuje ukraińską kulturę

Warto przeczytać

Dwaj Polacy stworzyli w hotelu lodowym Icehotel w Jukkasjaervi na północy Szwecji salę Slava, która promuje kulturę Ukrainy. Jest to najbardziej okazałe miejsce z kilkunastu pomieszczeń, ma służyć ceremoniom ślubnym. Budynek roztopi się wiosną przyszłego roku.

Salę, znajdującą się w centrum wybudowanego po raz 34. z lodu i śniegu hotelu, zaprojektował i wykonał wraz z Grzegorzem Olczakiem architekt wnętrz Tomasz Czajkowski. Na ścianach Polacy wyrzeźbili osiem ornamentów z ludowymi ukraińskimi motywami. Lodowe szyby na ołtarzu ozdobione zostały pasami ze wzorem haftu krzyżykowego ze słynnych na Ukrainie wyszywanych koszul, a oparcia ławek – rustykalnymi kwiatami i ptakami.

“Chciałem, aby nie była to tylko dekoracja, ale wyraz solidarności z narodem ukraińskim. Jako architekt nie mogę namalować obrazu dla tych, co siedzą teraz w okopach, za to stworzyłem wnętrze w znanym na świecie obiekcie” – podkreślił w rozmowie z PAP Czajkowski.

Przed atakiem Rosji na Ukrainę Icehotel był popularnym miejscem pobytu bogatych rosyjskich turystów.

Twórcom wykonanie sali o długości 14 metrów, 6,5 metra szerokości oraz 5 metrów wysokości zajęło prawie miesiąc. “Zależało mi na wykonaniu sali do ceremonii, gdyż na co dzień projektuję również wnętrza kościołów” – zaznaczył Czajkowski, który w poprzednich latach tworzył w hotelu lodowym apartamenty.

Tegoroczną wersję hotelu lodowego, złożonego z 15 pokoi oraz dwóch sal, stworzyło łącznie 32 artystów z 14 krajów. Budowa całego obiektu przy użyciu 500 ton lodu z pobliskiej rzeki Torne oraz ponad 32 tys. m kw. śniegu (odpowiada 10 basenem olimpijskim) trwała sześć tygodni. Budynek roztopi się wiosną przyszłego roku.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)

zys/ mal/

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły