fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

4.7 C
Warszawa
poniedziałek, 4 marca, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Hiszpania/ Premier Sanchez zgodził się na obowiązywanie języka katalońskiego jako urzędowego poza Katalonią

Warto przeczytać

Język kataloński stanie się oficjalnym językiem Hiszpanii obowiązującym na terenie całego kraju, wynika z porozumienia zawartego przez premiera Hiszpanii Pedro Sancheza z szefem autonomicznego rządu Katalonii Pere Aragonesem.

Jak poinformował w piątek dziennik “El Pais”, wypracowane pomiędzy Sanchezem i Aragonesem porozumienie trafi na początku 2024 r. w formie projektu ustawy o wielojęzyczności do Kongresu Deputowanych, niższej izby hiszpańskiego parlamentu.

“Zasady nowych przepisów były wypracowywane podczas ostatnich tygodni przez władze Hiszpanii i Katalonii”, napisała madrycka gazeta.

Wprawdzie na terenie całego kraju językiem urzędowym jest obecnie tylko hiszpański, ale rangę języka urzędowego na terenie odpowiednich wspólnot autonomicznych mają także kataloński, baskijski, galicyjski oraz walencki.

Podniesienie rangi języka katalońskiego było jednym z żądań posiadających po 7 posłów w Kongresie separatystycznych ugrupowań z Katalonii, ERC oraz Junts, w zamian za poparcie dla trzeciego gabinetu Pedro Sancheza, lidera socjalistów (PSOE).

Dzięki poparciu ze strony katalońskich deputowanych trzeci rząd Sancheza otrzymał 16 listopada wotum zaufania od Kongresu, podzielonego na dwa bloki ugrupowań – centro-lewicy oraz centro-prawicy.

W zamian za poparcie posłowie katalońskich partii zażądali również od Sancheza ogłoszenia amnestii dla separatystów. Pomimo zgody premiera wciąż nieznana jest data jej ogłoszenia.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ mms/

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły