fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

6.1 C
Warszawa
poniedziałek, 4 marca, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Bezzałogowce Delta-WB wzmocniły gruzińskie Siły Zbrojne

14 grudnia b.r. Spółka Delta-WB w obecności gruzińskiego ministra obrony narodowej Juanszer’a Burchuladze oraz naczelnego dowódcy Sił Zbrojnych Gruzji generała dywizji Giorgi Matiaszwili uroczyście przekazała armii gruzińskiej zamówioną partię systemów bezzałogowych – amunicji krążącej WARMATE i bezzałogowców rozpoznawczych FLYEYE.

Warto przeczytać

W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele resortu obrony i członkowie gruzińskiego parlamentu. Przekazanie systemów bezzałogowych FLYEYE i WARMATE gruzińskiemu wojsku, odbyło się w ramach programu modernizacji Sił Zbrojnych Gruzji „Plan 2030”.

Goście uczestniczyli w pokazach nowo dostarczonego sprzętu, które odbyły się na poligonie bazy wojskowej Waziani, opodal Tbilisi. Sprawdzone w warunkach konfliktu o wysokiej intensywności rozpoznawcze systemy bezzałogowe FLYEYE i amunicję krążącą WARMATE zademonstrowano podczas lotu.

Nowoczesne systemy bezzałogowe wyprodukowała gruzińsko-polska spółka Delta-WB. W podmiocie z siedzibą w Tbilisi, 50 proc. udziałów posiada państwowe przedsiębiorstwo Delta International, a druga połowa należy do GRUPY WB. Delta-WB wytwarza bezzałogowce w ramach umowy podpisanej w maju 2022 roku. Spółka odpowiada także za działanie centrum szkoleniowego, wraz z jego wyposażeniem. Od ponad roku świadczy usługi Siłom Zbrojnym Gruzji, przeprowadzając szkolenia wstępne oraz sprawując pieczę nad utrzymaniem i doskonaleniem umiejętności operatorów systemów bezzałogowych. Delta-WB zapewnia także ewentualne naprawy i modernizację dostarczonych systemów bezzałogowych oraz ich serwis gwarancyjny.

FLYEYE to system bezzałogowych statków powietrznych klasy mini. W jego skład wchodzą rozpoznawcze bezzałogowce o napędzie elektrycznym, wyposażone w dzienną i nocną głowicę obserwacyjną. Start FLYEYE odbywa się z ręki w dowolnym terenie, cały system mieści się w kilku plecakach i może być wygodnie transportowany nawet przez spieszonych żołnierzy. FLYEYE doskonale sprawdza się w misjach rozpoznawczych, zwłaszcza w zakresie wsparcia działań ogniowych artylerii. Platforma przeszła chrzest bojowy w ramach zadań prowadzonych przez Wojska Specjalne, została także sprawdzona w działaniach podczas konfliktów zbrojnych o niskiej i wysokiej intensywności.

WARMATE jest uderzeniowym bezzałogowym systemem powietrznym klasy mikro przeznaczonym, w zależności od zastosowanej głowicy, do zadań obserwacyjnych – wykrywania, rozpoznania i identyfikacji obiektów zainteresowania, albo uderzeniowych – wykrywania i rażenia siły żywej lub celów lekko opancerzonych. Odmiany bojowe uzupełnia rozwiązanie treningowe wielorazowego użytku. Jest ono przeznaczone do celów szkoleniowych, co znacznie usprawnia ten proces, zapewniając także optymalizację wynikających stąd kosztów.


GRUPA WB jest zatrudniającym ponad dwa tysiące pracowników polskim producentem nowoczesnych rozwiązań technicznych, którego udziałowcem jest Polski Fundusz Rozwoju. Przedsiębiorstwo jest największym w Europie producentem bezzałogowych systemów powietrznych. To sprzęt sprawdzony w warunkach bojowych, charakteryzujący się odpornością na środki walki radioelektronicznej i zakłócenia. Oferta GRUPY WB obejmuje wielozadaniowe systemy bezzałogowe rodzin FLYEYE i FT-5 oraz amunicję krążącą rodziny WARMATE. GRUPA WB działa globalnie na rynku systemów łączności, zarządzania kryzysowego, bezpieczeństwa publicznego, transportu, energetyki, elektromobilności i obronności.

SourceGrupa WB

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię