fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

24.7 C
Warszawa
poniedziałek, 29 kwietnia, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Polska nauka dla polskiego przemysłu obronnego: Gdyński RADMOR podpisał porozumienie z Politechniką Gdańską.

21 grudnia gdyńska spółka RADMOR podpisała porozumienie o współpracy z Politechniką Gdańską dotyczące realizacji wspólnych projektów poświęconych radiokomunikacji morskiej, systemom dowodzenia, bezzałogowym systemom morskim i innymi rozwiązaniami wspierającymi Siły Zbrojne RP.

Warto przeczytać

Historia RADMOR-u, począwszy od założenia spółki w roku 1947, nieprzerwanie związana jest z morzem i systemami łączności okrętowej. Choć przedsiębiorstwo z Gdyni w ciągu 76 lat działalności stopniowo skupiało swoją uwagę na wojskowej radiokomunikacji przeznaczonej dla sił lądowych, nigdy nie zapomniało o swoich korzeniach, co znajduje odniesienie w nazwie firmy.

W tym stanie rzeczy, podpisanie listu intencyjnego między Politechniką Gdańską a spółką RADMOR, w zakresie współpracy w projektowaniu, rozwoju i produkcji morskich platform rozpoznawczych i uderzeniowych, militarnej radiokomunikacji morskiej, systemów dowodzenia oraz innych rozwiązań przeznaczonych dla Sił Zbrojnych RP wzmacnia potencjał projektowy i produkcyjny na bazie zaplecza kadrowego, naukowo-badawczego i doświadczenia, którym dysponują obaj partnerzy.

Politechnika Gdańska prowadzi szeroko zakrojone prace badawczo-rozwojowe w dziedzinie rozwiązań morskich na rzecz bezpieczeństwa i obronności państwa. Jest także producentem i dostawcą specjalistycznych pojazdów podwodnych. Uczelnia dysponuje niezbędnymi zasobami ludzkimi i materialnymi, infrastrukturą badawczą i naukową pozwalająca na wykonywanie najbardziej skomplikowanych projektów.

Wchodząca w skład GRUPY WB gdyńska spółka RADMOR, wraz z innymi podmiotami uczestniczy w programach bezzałogowych platform powietrznych, rozpoznawczych, wielozadaniowych i uderzeniowych oraz produkuje i dostarcza środki łączności pola walki. Przedsiębiorstwo dysponuje doświadczeniem, infrastrukturą oraz zespołami inżynierskimi i zapleczem produkcyjnym koniecznym do seryjnego wytwarzania sprzętu wojskowego.

Zawarte porozumienie stanowi kolejny element realizacji szerszej strategii GRUPY WB, w wyniku której nastąpiło rozszerzenie oferty czołowego polskiego producenta elektroniki wojskowej o platformę komunikacji okrętowej FONET-NAVY. System, oparty na sprawdzonych komponentach produkowanych seryjnie w tysiącach egzemplarzy, zadebiutował we wrześniu 2023 roku na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego.

Podjęcie współpracy pomiędzy Politechniką Gdańską a spółką RADMOR pozwoli uzyskać za sprawą aktywów każdej ze stron porozumienia, oczekiwany efekt synergii między przemysłem a nauką, zarówno w odniesieniu do przeprowadzanych badań, jak i prac studyjnych, jak w zakresie opracowania założeń projektowych i prototypów konstrukcyjnych, co z reguły poprzedza wdrożenie do produkcji seryjnej zaawansowanych technologicznie specjalistycznych systemów rozpoznania, komunikacji, zabezpieczenia i wsparcia.


GRUPA WB jest zatrudniającym ponad dwa tysiące pracowników polskim producentem nowoczesnych rozwiązań technicznych, którego udziałowcem jest Polski Fundusz Rozwoju. Przedsiębiorstwo jest największym w Europie producentem sprawdzonych w warunkach bojowych bezzałogowych systemów powietrznych rodzin FT-5, FLYEYE oraz WARMATE. GRUPA WB działa globalnie na rynku systemów łączności, zarządzania kryzysowego, bezpieczeństwa publicznego, transportu, energetyki, elektromobilności i obronności.

SourceGrupa WB

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły

Translate »