fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

19.5 C
Warszawa
czwartek, 23 maja, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Wynik wyborów w Czechach może pomóc rozwiązać konflikt w sprawie Turowa

Czeski polityk: chcemy osiągnąć porozumienie w sprawie Turowa

Warto przeczytać

Spór polsko-czeski wokół kopalni Turów. Nie widać na razie szans na porozumienie, ale jedna z czeskich partii zapowiada, że po wygranych wyborach będzie dążyć do załagodzenia konfliktu.

Trwa spór Czechów z Polakami o kopalnię węgla brunatnego w Turowie. Kopalnia znajduje się na terenie gminy Bogatynia leżącej obok granicy z Czechami. Zdaniem Czechów wydobycie węgla brunatnego niekorzystnie wpływa na środowisko i obniża poziom wód gruntowych znajdujących się na ich terenie. Zaskarżyli do Komisji Europejskiej decyzję polskich władz o kontynuacji wydobycia do 2044 r. W maju Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej pozytywnie rozpatrzył wniosek Czechów, a w poniedziałek zasądził od Polski pół miliona euro kary za każdy dzień pracy kopalni, od momentu doręczenia Polsce postanowienia. 

„Ta decyzja jest kuriozalna, my się z nią nie zgadzamy. Zakładam, że kopalnia będzie pracowała” – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes PGE, spółki, do której należy kopalnia. 

Czesi chcą porozumienia 

Zdaniem polskich ekspertów stanowisko czeskiej strony jest związane z trwającą tam kampanią wyborczą. Wybory mają się odbyć za kilka tygodni. Jak się okazuje, nie wszyscy politycy w Czechach dążą do podtrzymywania konfliktu. Zupełnie inne stanowisko zaprezentowała opozycyjna Občanská Demokratická Strana (Obywatelska Partia Demokratyczna – ODS) „Napięcie wokół kopalni Turów wymaga deeskalacji. Jeśli ODS będzie w rządzie po wyborach, osiągniemy porozumienie do zaakceptowania przez obie strony. Z partią rządzącą PIS jesteśmy członkami tej samej europejskiej rodziny politycznej, poradzimy sobie lepiej niż Babiš” – napisał (po polsku) na Twitterze polityk tej partii Jan Zahradil.

Zahradil to szef klubu ODS w Parlamencie Europejskim. Ugrupowanie to należy do frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, obok m.in. Prawa i Sprawiedliwości. 

Wybory w Czechach 

Wybory w Czechach odbędą się 8-9 października tego roku. Największe szanse na wygraną ma rządząca obecnie partia ANO premiera Andreja Babiša. Sondaże dają jej 26 proc. poparcia. Koalicja Spolu (Razem) może liczyć na 21,5 proc. – tworzą ją trzy ugrupowania, w tym właśnie ODS. 

Partia oświadczyła, że obecny rząd nie jest w stanie zmniejszyć napięcia między Polską a Czechami w sprawie Turowa. W oświadczeniu zaznaczono, że ODS nie chce kar dla Polski, a jedynie dobrej jakości wody na spornym terenie i zdrowiu mieszkańców. Politycy zapowiedzieli, że po ewentualnej wygranej rozpoczną działania na rzecz porozumienia, na szczeblu regionalnym i centralnym. 

PiS chce zawiesić udział w spotkaniach Grupy Wyszehradzkiej?

Zdaniem Wirtualnej Polski, rząd rozważa tymczasowe zawieszenie uczestnictwa premiera Mateusza Morawieckiego w spotkaniach Grupy Wyszehradzkiej z udziałem Czech. To efekt konfliktu w sprawie Turowa. 

„Mamy tu twarde stanowisko i stać nas na poniesienie finansowych kosztów tych absurdalnych i niesprawiedliwych względem obywateli Polski żądań” – mówi nieoficjalnie jeden z polityków PiS. 

„Nasze relacje z Czechami uległy znacznemu pogorszeniu. Na pewno sprawy Turowa tak nie zostawimy” – zapowiadał niedawno szef rządu. 

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły