Wzrost gospodarczy lekko przekroczy 5 proc. w 2021 r. – przewiduje Polski Instytut Ekonomiczny. Zdaniem analityków wzrost PKB w 2022 r. będzie zbliżony do 4,5 proc., a gospodarkę wciąż napędzać będzie głównie konsumpcja.
Jak podał we wtorek we wstępnym szacunku Główny Urząd Statystyczny, Produkt Krajowy Brutto w III kw. 2021 r. wzrósł o 5,3 proc. rdr w porównaniu ze wzrostem o 11,2 proc. rdr w II kw. 2021 r. Wcześniej w szacunku flash GUS podał, że PKB w III kw. zwiększył się o 5,1 proc. rdr.
Analityk z zespołu makroekonomii PIE Jakub Rybacki, odnosząc się do podwyższonego przez GUS szacunku wzrostu PKB w III kwartale, zaznaczył, że głównym motorem wzrostu są nadal wydatki konsumpcyjne gospodarstw domowych, “które były większe o 4,8 proc. względem 2020 r.”.
“Wynik znacząco podniósł też wzrost zapasów (+3,7 pkt). Stosunkowo dynamicznie rosły także inwestycje (9,3 proc,). Tempo wzrostu PKB obniżał z kolei eksport netto” – wymienił ekspert.
PIE szacuje, że w IV kwartale br. wzrost gospodarczy ustabilizuje się na podobnym poziomie. “Wysoka aktywność w handlu oraz usługach sugeruje, że głównym motorem gospodarki dalej będą wydatki konsumpcyjne” – ocenił Rybacki. Dodał, że ożywienie inwestycji prawdopodobnie będzie słabsze.
Rybacki spodziewa się, że nakłady sektora MŚP wzrosną niewiele, “pomimo że w 2020 r. odpowiadały za ok. 85 proc. osłabienia inwestycji firm”. “Słabe wyniki zanotują też samorządy” – ocenił.
PIE prognozuje też niewielkie spowolnienie aktywności w 2022 r. – “wzrost PKB pozostanie zbliżony do 4,5 proc.”. Zwrócono uwagę na badania ankietowe, które sugerują, że konsumenci wciąż znacząco powiększają swoje wydatki.
“Narastające niedobory materiałów spowolnią wzrost inwestycji w pierwszej połowie przyszłego roku” – ocenił PIE. (PAP)