fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

13.7 C
Warszawa
czwartek, 2 maja, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Zachodnie wzorce w ukraińskiej armii

Nowy Minister Obrony Ukrainy modernizuje armię – informuje „Intelligence Online”

Warto przeczytać

Choć sytuacja między Moskwą a Kijowem pozostaje napięta, Ukraina przechodzi zaawansowany rozwój militarny. Modernizuje swoje wojsko i korzysta ze wsparcia państw zachodnich, szczególnie w obszarze cyberobrony. Nowy ukraiński Minister Obrony Ołeksij Reznikow, który objął stanowisko 4 listopada, planuje także przeprowadzenie reformy strukturalnej, w czym wydaje się mieć poparcie Rady Najwyższej.

Reznikow rozpoczął karierę jako prawnik wyspecjalizowany w arbitrażu, pracował dla kancelarii Egorov Puginsky Afanasiev & Partners. Wydaje się, że nabyte przez niego na tym etapie zdolności mediacyjne doskonale nadadzą się do kontaktów między innymi na forum Rady Europy. Wygląda również na to, że jego plany reform spotkały się z przychylnością wadz.

Skuteczność Zachodu jako wzór do naśladowania

Ministerstwo Obrony pod przewodnictwem Reznikowa bardzo szybko postawiło na nową synergię w resorcie. Wprowadzane zmiany mają na celu poprawienie komunikacji pomiędzy ministerstwem a urzędnikami wojskowymi, GUR (ukraińskim wywiadem wojskowym) oraz komisją ukraińskiej Rady Najwyższej. Sprawna i skuteczna komunikacja to jeden z priorytetów reform wprowadzanych przez Reznikowa. Do jej poprawy minister postanowił wdrożyć oprogramowanie Systemu Planowania Zasobów Przedsiębiorstwa (ERP).

To jednak nie wszystkie zmiany w ukraińskiej armii. Nowy minister chce przeprowadzić reformę kadrową, w ramach której otworzy rekrutację także dla cywilów, którzy będą mogli zająć wyższe stanowiska kierownicze. Warto podkreślić, że sam Reznikow jest pierwszym cywilnym Ministrem Obrony w historii niepodległej Ukrainy. Choć powoływanie cywilów na ten urząd jest powszechne w krajach członkowskich NATO, to stanowi bardzo rzadkie zjawisko w państwach byłego Związku Radzieckiego, które do NATO nie należą. Naśladowanie zachodnich rozwiązań pod tym względem jest jedynym z pomysłów ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Wzorując się na armiach narodowych państw Paktu Północnoatlantyckiego, Zełenski chce także wyraźnego rozróżnienia biur planowania i operacji. 

Reformy Reznikowa są ambitne, jednak wymagają środków finansowych – nie wiadomo zatem czy wszystkie uda się przeprowadzić, wziąwszy pod uwagę, że rząd Ukrainy obiecał podniesienie wojskowych pensji. Ukraiński budżet obronny na rok 2022 wynosi prawie 4,3 mld euro, czyli o 11 proc. więcej niż w roku 2021. Oprócz tego ukraińska armia otrzyma 300 mln dolarów od Stanów Zjednoczonych.

Nadal aktualna kwestia terytoriów okupowanych

Zanim Reznikow został mianowany na Ministra Obrony, pełnił funkcję wicepremiera odpowiedzialnego za reintegrację terytoriów tymczasowo okupowanych, czyli samozwańczych republik Doniecka, Ługańska i Krymu.

Zmiany kadrowe wyciszają konflikt

Wydaje się, że zmiany kierownicze były konieczne z uwagi na rywalizację pomiędzy poprzednim Ministrem Obrony Andrijem Taranem a głównodowodzącym Rusłanem Chomczakiem. Pierwsze zmiany miały miejsce już w marcu 2020 r., kiedy utworzono nowe stanowisko Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych. Objął je wtedy Chomczak, zastąpiony później Serhijem Kornijczukiem. Obaj zostali jednak zdymisjonowani, gdy w lecie 2021 r. rezygnację złożył Minister Spraw Wewnętrznych Arsen Awakow. Zastąpili ich odpowiednio Valeriy Zaluzhny i Sergiy Shaptala.

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły

Translate »