Omikron pozostaje na powierzchniach plastikowych znacznie dłużej niż poprzednie warianty koronawirusa – wykazało nowe badanie japońskich naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Kyoto. Omikron może przetrwać na plastiku do 193,5 godziny – ok. 8 dni, a na skórze do ponad 21 godzin – sprecyzowano.
“Nasze badanie wykazało, że Omikron spośród wszystkich tzw. wariantów niepokojących (VOC – variant of concern) jest najbardziej trwały w środowisku, co może być jednym z głównych powodów wyparcia przez niego Delty i szybkiego rozprzestrzenienia” – napisano w publikacji naukowej.
Japońscy badacze przekazali, że pomimo wyższej odporności nowego wariantu na etanol w porównaniu z pierwotnym szczepem Covid-19, Omikron jest całkowicie unieszkodliwiany po około 15 sekundach kontaktu z płynem dezynfekcyjnym. “Wysoce zachęcamy, by dalej korzystać z takich płynów (…) zgodnie z rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO)” – napisano.
Jak podaje Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), Omikron jest wariantem dominującym we wszystkich państwach Unii Europejskiej.
Badanie nie zostało jeszcze ocenione przez inne instytucje badawcze. (PAP)