fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

26.4 C
Warszawa
poniedziałek, 29 kwietnia, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Piwo – idealny napój dla sportowców?

Jak donosi „La Razon” przeprowadzono badania naukowe, które potwierdzają, że oprócz nawadniania, piwo jest też przyjazne osobom uprawiającym sport. Piwo i ćwiczenia mogą iść w parze.

Warto przeczytać

Umiarkowane spożycie tego trunku (również w wersji bezalkoholowej) po treningu przynosi wiele korzyści dla zdrowia. Dużo zależy od jakości użytych składników, a w tym wody, jęczmienia i chmielu. Jednak najistotniejsze są zawarte w piwie elektrolity czy minerały, jak: potas, wapń, fosfor, magnez, sód, selen i fluor. Te mikro i makroelementy są niezbędne dla prawidłowej budowy kości i mięśni. A to przekłada się na skuteczność ćwiczeń bez ryzyka kontuzji.

Elektrolity znajdują się we wszystkich płynach ustrojowych i pozwalają zrównoważyć ilość wody w organizmie. W normalnych warunkach uzyskujemy je dzięki zbilansowanej i zdrowej diecie. Jednak zarówno intensywny, jak i umiarkowany wysiłek fizyczny, zwiększa nasze zapotrzebowanie na te składniki.

Chmielowy izotonik

Wiele marek rozpoczęło pracę nad stworzeniem piw wzbogaconych o elektrolity, które określono już jako „piwa izotoniczne”. Bogate w B12, zasobne w sole mineralne, a do tego odżywcze i niskokaloryczne, okazują się „idealnym napojem dla sportowców”.

Treningi powodują utratę elektrolitów i minerałów, a więc ich jak najszybsze odzyskanie jest bardzo ważne. Zgodnie z ustaleniami badaczy składniki zawarte w piwie mogą okazać się bardzo przydatne po ciężkim wysiłku fizycznym. Tego typu „wzbogacone” piwa stają się już powszechne w wielu krajach, m.in. w USA.

Istotne jest, aby takie napoje miały skład zapewniający szybkie wchłanianie wody i elektrolitów oraz zapobieganie zmęczeniu. Kiedy więc warto je pić, jeśli uprawia się sport? Zgodnie z najnowszymi badaniami najlepiej robić to po treningu, przynajmniej co drugi dzień. Pozytywne nastawienie do picia takiego izotonicznego piwa ma m.in. Vlatko Vucetic, osobisty trener gwiazdy Realu Madryt, Luki Modrica. Jak stwierdził: „Wypicie jednego lub dwóch piw po meczu to dobra rzecz, ponieważ niski procent alkoholu relaksuje, a skorzystasz też z dobroczynnych składników piwa”.

Równowaga elektrolitowa

Skład piwa to w 94 proc. woda, niezbędna po intensywnym treningu do uzupełnienia płynów. Zawiera ono też znaczną ilość minerałów wspierających równowagę elektrolitową oraz pochodzące ze słodu węglowodany, z dużą zawartością maltodekstrozy. Utrzymuje ona wysoki poziom glukozy i zmniejsza reakcje hormonów stresu.

W trakcie treningów nasz organizm przechodzi w stan hipertermii, czyli przekroczenia temperatury ciała. Do jej uregulowania służą gruczoły potowe, przez które tracimy znaczną ilość wody, ale także elektrolitów. Niektóre z nich, jak sód, wapń czy potas są ściśle związane z funkcjonowaniem układu mięśniowego, a ich niedobór może powodować osłabienie i zmęczenie mięśni oraz skurcze. Piwo może z powodzeniem uzupełnić te braki.

SourceLa Razon

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły

Translate »