fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

15.7 C
Warszawa
czwartek, 2 maja, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Co utrudnia działalność polskich firm w Unii Europejskiej?

Dziś w Centrum Prasowym PAP w Warszawie Fundacja Opoka zaprezentowała raport „Ograniczenia polskiej przedsiębiorczości w Unii Europejskiej na tle wybranej problematyki”.

Warto przeczytać

Raport przygotowany został pod kierunkiem Pawła Cybulskiego, byłego wiceministra finansów i Zastępcę Szefa Krajowej Administracji Skarbowej wraz z zespołem redakcyjnym w składzie: Wiesława Dróżdż – prezes Zarządu CLBB, liderka zespołu ekspertów ds. zarządzania komunikacją, była Rzecznik Prasowa Ministerstwa Finansów, Dorota Openchowska, Hubert Staszewski, Sebastian Klaczyński – doradca Instytucji Certyfikującej Systemy Zarządzania Jakością w zakresie procesu przygotowania krajowych podmiotów do spełnienia warunków uczestnictwa w łańcuchu dostaw projektów nuklearnych.

Otwierając konferencję dr Marek Sobisz, członek Zarządu Fundacji Opoka stwierdził, że celem raportu jest przede wszystkim pomoc przedsiębiorcom. Dokument porusza przede wszystkim problematykę energetyczną, która w wyniku wojny na Ukrainie nabrała krytycznego znaczenia dla polskiej i europejskiej przedsiębiorczości.

Raport został przygotowany na zlecenie Fundacji Opoka, która troszczy się o to, aby społeczna nauka Kościoła i etyka były obecne w praktyce życia gospodarczego. Patronem przedsięwzięcia jest także brukselska Fundacja New Direction. Jak twierdził Paweł Cybulski – „społeczna nauka Kościoła to nauka o wartościach, o których często zapominamy w gąszczu kolejnych dyrektyw i regulacji unijnych. Prawo zawsze było wynikiem wartości, a nie odwrotnie. O tej kolejności, często zapominają unijni politycy. Owocuje to błędami w legislacji. Mamy prawo unijne, lecz zasady w poszczególnych państwach często do nich nie przystają. Raport opierając się na licznych wypowiedziach unijnych polityków ilustruje to zjawisko.

Niestety nigdzie w dokumentach unijnych nie znajdziemy definicji Unii Europejskiej, choć w związku z jej istnieniem wyrasta wielka nowa europejska elita. Unia Europejska, choć wciąż mocna, to słabnie na naszych oczach. Widzimy to w szczególnie jaskrawy sposób od momentu wybuchy wojny na Ukrainie. Okazało się, że Unia poniosła fiasko w obszarze polityki energetycznej. Agresja Putina ujawniła to z całą mocą” – podkreślił Paweł Cybulski.

„Unia musi przedefiniować się i stworzyć własną definicję, zatrzymać się na moment i dostosować się do zmian w sferze swoich ideałów, które zachodzą w obliczu barier gospodarczych oraz przemian politycznych. Świat zaczął omijać Europę, a coraz uważniej patrzy w stronę USA i Chin” – kontynuował Paweł Cybulski i dodał, że „coraz częściej w Unii Europejskiej zaczyna pojawiać się przymus gospodarczy, który poddawany jest manipulacji wielkich graczy, jako broń gospodarcza – energetyka, internet, technologia. W Polsce borykamy się z wieloma barierami stawianymi przez unijne regulacje przed przedsiębiorczością. Istnieją one w sferze licencji, zezwoleń, koncesji, dlatego polskie firmy nie mają otwartego dostępu do rynku europejskiego, jak np. w transporcie, gdzie unijne dyrektywy skutecznie utrudniają działalność naszych przewoźników” – powiedział Paweł Cybulski.

Sebastian Kleczyński odniósł się do problemu definicji Unii Europejskiej, która jego zdaniem powinna bezpośrednio odwoływać się do wartości. Wojna na Ukrainie ujawniła, że celem polityki energetycznej jest przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego. Przed wojną zapomniano o tym. Polityka dywersyfikacji źródeł ukazała, że przede wszystkim jesteśmy uzależnieni od transportu morskiego. Najpierw musimy zadbać o bezpieczeństwo energetyczne, a dopiero później o realizację celów klimatycznych. W kontekście struktury energetycznej Polska musi dokonać głębokich przekształceń. Należy stworzyć komplementarną strategię energetyczną, która uwzględni naszą politykę obronną. Być może na naszej drodze transformacji energetycznej będziemy mogli skorzystać z ukraińskiej czystej energii jądrowej. Trwają uzgodnienia dotyczące możliwości włączenia Ukrainy w europejski system przesyłowy” – powiedział Sebastian Kleczyński.

Z kolei Wiesława Dróżdż podkreśliła, że raport identyfikuje bariery wskazując na kierunki polityki europejskiej, które pozwoliłyby poprawić sytuację małych i średnich przedsiębiorców z Polski na unijnym rynku. Potrzeba jednak większego zaangażowania przedsiębiorców w tworzenie prawa. Z drugiej strony brakuje polityki europejskiej propagującej rozwój kultury przedsiębiorczości. Głos małych firm, choć dają one pracę większości Europejczykom jest mało słyszalny.

Na zakończenie Paweł Cybulski powiedział, że należy uprościć prawo i dodał, że oprócz tego, że skomplikowane prawo generuje dodatkowe koszty, to z drugiej strony ogranicza wolność gospodarczą i rozwój przedsiębiorstw. Szczególnie jaskrawym przykładem są skomplikowane regulacje związane z RODO.

Z pełną treścią raportu można zapoznać się poniżej. 

https://nowyswiat24.com.pl/wp-content/uploads/2022/10/RAPORT-2.0-Przedsiebiorcy-w-Unii-grafik.pdf

Janusz Grobicki

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły

Translate »