fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

13.8 C
Warszawa
czwartek, 2 maja, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

II Kongres ESG Polska Moc Biznesu. Wyjątki z dyskusji

Kongres ESG Polska Moc Biznesu rozpoczął się 7 listopada 2022 roku na PGE Narodowym w Warszawie. „Polska Moc Biznesu” to interaktywne wydarzenie skierowane do przedstawicieli kadry kierowniczej, przedsiębiorców i inwestorów z całej Polski. Uczestnicy konferencji uczestniczyli w ponad 30 godzinach wystąpień, dyskusji, spotkań przy okrągłych stołach, a także mogli wysłuchać motywujących wystąpień.

Warto przeczytać

„Sytuacja, w której znalazła się Polska i świat nie ma precedensu. Jeszcze nie otrząsnęliśmy się z pandemii Covid-19, a Rosja zafundowała kolejną kaskadę problemów” – rozpoczął Mateusz Morawiecki, Prezes Rady Ministrów, inaugurując Kongres. „Nie ma dziś sektora gospodarki, którego nie dotknęłyby wydarzenia ostatnich lat. Dzięki roztropnej polityce z końcem roku kończymy z rosyjskich gazem, możemy uniezależnić się od Rosji” – podkreślił Premier.

Artur Soboń, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów nawiązał do słów Premiera. Zwrócił także uwagę, na to, jak ważna jest dyskusja i tego typu spotkania.

„To jest dobre miejsce, aby rozmawiać, aby prowadzić dialog i wypracować nasze spojrzenie na niełatwą rzeczywistość. Prognozowanie jest szczególnie trudne, będziemy ostrożni. Trzy lata temu rzeczywistość była zupełnie inna. Zamykanie gospodarki, zakręcenie kurka z gazem, regularna wojna za nasza granica, gigantyczna inflacja – to zagrożenia, których wcześniej były nam nieznane – zaznaczył Artur Soboń.

„Takie kongresy, takie spotkania to dobre miejsce, żeby o tym rozmawiać. Niewątpliwie czeka nas spowolnienie gospodarcze, ale patrząc na to, jak szybko osiągnęliśmy poziom wzrostu gospodarczego, jak szybko wyszliśmy z pandemii, rekordowe PKB – to pokazuje, że te mechanizmy, podstawy naszej gospodarki są silne, są stabilne, są zdrowe” – dodał Artur Soboń.

Dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców w Polsce, czy to możliwe?

Kongres ESG rozpoczął się od śniadania prasowego. Gości przywitał prezes Fundacji Pozytywnych Idei, organizator wydarzenia – Artur Beck. Z kolei Sławomir Mazurek, zastępca prezesa Zarządu natomiast nawiązał do aktualnych programów NFOŚiGW.

„Duże podmioty gospodarcze wiedzą, jakie stoją przed nimi wyzwania związane z raportowaniem. Trzeba o tym informować średnie i małe przedsiębiorstwa. Kwestie związane z edukacją, to bardzo ważny element działań Funduszu” – zauważył prezes Sławomir Mazurek. „Naszym kluczowym programem jest »Czyste Powietrze«. To program, który jest dynamiczny, zmienia się, żeby adresować potrzeby Polaków.

W związku z tym programem bardzo aktywnie działa Pełnomocnik Premiera ds. Czystego Powietrza oraz Efektywności Energetycznej Budynków. Program „Czyste Powietrze” będzie się zmieniał w kierunku termomodernizacji. Pamiętajmy, że przy efektywnej termomodernizacji poprzedzonej audytem energetycznym możemy zaoszczędzić do 70 proc. energii”. Prezes Sławomir Mazurek zachęcał do odwiedzenia strony internetowej NFOŚiGW, gdzie można znaleźć pełną informację na wszystkich programów Funduszu. Zwrócił także uwagę na program „Mój prąd 4.0”.

Agnieszka Łukasiak z Fundacji Veloia Polska przedstawiła raport „Naprawiacze Świata”. „Niezwykle ważne są też małe kroki. „Naprawiacze Świata” to program, który ma nieść nadzieję, każdy z nas może podejmować własne działania we własnym obszarze. Podejmowanie działań prośrodowiskowych wiąże się z nakładami finansowymi – my udowadniamy, że niekoniecznie. Każdy z nas może podejmować takie działania”.

Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców przedstawił założenia Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Dobrowolny ZUS dla Przedsiębiorców w Polsce”. „Sektor przeszedł ogromną próbę przez covidowy lockdown. Teraz kolejne zagrożenie dla naszego sektora, który wytwarza ok. 50 proc. PKB. Trzeba bardzo mocno dbać o małych przedsiębiorców, nie stwarzać im dodatkowych obciążeń jak ryczałtowy ZUS.

Składka jest bardzo wysoka, ciągle rosnąca. Tę składkę trzeba zapłacić, czy się zarobiło, czy się nie zarobiło. Nie stać na to przedsiębiorców. Nasz system jest oderwany od standardów europejskich. Jeden z punktów programu, to wprowadzenie dobrowolnego ZUS-u wzorem z Niemiec. W Polsce prawo do prowadzenia własnej firmy ma tylko bogaty, tylko wtedy można realizować swoje pomysły.

Jeżeli mamy koszt stały, comiesięczny, ok. 1500 zł (będzie w przyszłym roku), bardzo mało przedsiębiorców na to stać, sporo wpada w pułapkę zadłużenia. Jesteśmy po lockdownach i przed spowolnieniem – zaczyna się spirala zadłużenia” – powiedział Adam Abramowicz.

Z kolei poseł Paweł Kukiz pokrótce przedstawił swój punkt widzenia. „Mówię o tym od samego początku, prowadziłem firmę jednoosobową – dla mnie oczywiste jest, że obywatel powinien móc korzystać z dobrowolności ZUS-u. Polska jest państwem partyjnym, politycznym. Każda władza robi to samo. Przeraża mnie niska świadomość obywatelska – Polacy są przeświadczeni, że żyją w państwie demokratycznym. Należy robić wszystko by zmaterializować tę dyskusję. Pierwsza elementarna sprawa to zebranie podpisów pod obywatelskim projektem o dobrowolności składek ZUS. Musicie państwo zwracać baczną uwagę na to, kto rządzi. Trzeba zacząć od zmiany ustroju, a potem rozmawiać o podatkach” – powiedział Paweł Kukiz.

Oszczędzanie energii w dobie kryzysu

Pierwszy panel sceny środowiskowej Kongresu ESG poświęcono tematowi, który ze względu na sytuację geopolityczną stał się kluczowy w publicznej debacie. Moderację rozmowy poprowadził Jakub Wiech – dziennikarz, ekspert z zakresu energetyki, zastępca redaktora naczelnego Energetyka 24.

Anna Łukaszewska-Trzeciakowska – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska powiedziała, że: „To żaden wstyd oszczędzać i dlatego robimy wszystko, aby zachęcić do tych działań systemowych. Niezależnie od sytuacji geopolitycznej powinniśmy zwracać więcej uwagi na drobne gesty: nieotwieranie okien, zmniejszanie kaloryferów – dzięki temu mamy więcej w portfelu, a jednocześnie dużo bardziej efektywnie wykorzystujemy nasze zasoby. Jeśli przykręcimy kaloryfery o dwa stopnie, w skali kontynentu oszczędzimy 20 mld metrów sześciennych gazu”.

Zdaniem Anny Łukaszewskiej-Trzeciakowskiej, Polacy są już coraz bardziej świadomymi użytkownikami energii. „W porównaniu do innych państw UE, efektywność energetyczna jest konieczna, potrzebujemy jeszcze czasu, ale już w sklepie kupując telewizory czy świetlówki, sprawdzamy ich klasę energetyczną”. Zaapelowała o przemyślane zakupy, np. warzyw, owoców pakowanych luzem, czy oświetlania przestrzeni miejskich.

Anna Kornecka, dyrektor Instytutu Stowarzyszenia „Program Czysta Polska” stwierdziła: „Najtańsza energia to ta zaoszczędzona i tu powinniśmy szukać rozwiązań na przetrwanie kryzysu. Inne społeczeństwa przeszły przez ten kryzys już w latach 70.tych. Przykładowo Dania miała bardzo trudną sytuację energetyczną i wdrożyła systemowy sposób oszczędzania w taki sposób, że przy najwyższej cenie energii dla Danii ponosiła ona najniższe koszty. To samo przerabiamy obecnie w Polsce. Marnowaliśmy wiele energii i obecnie niewielkim wysiłkiem jesteśmy w stanie te koszty minimalizować.

Nie tylko młode pokolenie, ale nasze pokolenie powinno zmieniać swoje nawyki, tu i teraz. Ten kryzys jest bardzo sprawiedliwy, ponieważ dotknął wszystkie społeczeństwa. Sposób na przetrwanie kryzysu oraz sposób na konkurencyjność, oraz inwestycje np. w fotowoltaikę – żeby uniezależnić się od zewnętrznych źródeł energii”.

Przedstawiciel biznesu Piotr Apollo, prezes Zarządu TAURON Nowe Technologie Grupa TAURON stwierdził, że: „Oszczędzanie energii jest ważne od najmłodszego wieku i warto w tym kierunku uczyć nasze dzieci. W jaki sposób dotyczy to dużych podmiotów? Nasza firma bierze pod uwagę trzy sektory: klient indywidualny, instytucje i biznes. Zachęcamy do audytów energetycznych, bo od tego się to wszystko zaczyna. Najtańsza jest energia, którą klient może sobie sam wyprodukować, np. dzięki instalacjom fotowoltaicznym. Kolejni klienci zgłaszają się do nas, aby przeprowadzać w tym kierunku audyty, zarówno, duży, jak i mały i średni biznes.

Natomiast Sławomir Mazurek, zastępca prezesa Zarządu NFOŚiGW zastanawiał się nad tym, jak utrzymać ciągłość dobrych nawyków? „Każdy program NFOŚiGW to kupowanie dobrej przyszłości klimatycznej, która trwa dłużej niż sam program. Dlatego należy tworzyć zachęty, aby programy były atrakcyjne dla użytkowników. Bardzo ważna jest rola audytów energetycznych, w ramach programu „Czyste Powietrze” będzie można sobie taki audyt sfinansować, a wręcz będzie on warunkiem do uzyskania głębokiej termomodernizacji, które gwarantuje do 70 proc. oszczędności energii. Od kilku lat mamy białe certyfikaty, które również zachęcają do oszczędzania energii, dlatego odbywamy pilotaż, a od przyszłego roku będzie można wykorzystać model ESCO” – podsumował Sławomir Mazurek.

Kongres ESG Polska Moc Biznesu to inicjatywa, której dotąd w polskiej przestrzeni publicznej nie było. Wydarzenie tworzy płaszczyznę do debaty na tematy społeczne, gospodarcze, ekologiczne oraz dotyczące zdrowia publicznego i zarządzania biznesem w kontekście trendów światowych, polityki Unii Europejskiej oraz polskiej perspektywy.

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły

Translate »