fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

15.2 C
Warszawa
poniedziałek, 29 kwietnia, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Rekomendacja Elona Muska wzbudziła gniew Tajwańczyków

Elon Musk zirytował Tajwańczyków, za to spodobał się Pekinowi. Multimiliarder zasugerował bowiem, że Chiny powinny „wymyślić specjalną strefę administracyjną dla Tajwanu”. O sprawie informuje serwis American Military News.

Warto przeczytać

Elon Musk, założyciel Tesli i SpaceX, został przedstawiony przez brytyjski „Financial Times” jako „wielbiciel, jak również inwestor w Chinach”. Trzeba pamiętać o tym, że chińska fabryka Tesli w Szanghaju odpowiada podobno za 30-50 proc. całkowitej produkcji samochodów elektrycznych firmy.

W wywiadzie udzielonym „FT” Musk przyznał, że uważa, że „konflikt o Tajwan jest nieunikniony”. Przedstawił też rozwiązanie tego problemu. „Moją rekomendacją jest wymyślenie specjalnej strefy administracyjnej dla Tajwanu, która byłaby w miarę do przyjęcia” – powiedział. Zasugerował również, że Tajwańczycy „mogliby mieć układ, który jest łagodniejszy niż w przypadku Hongkongu”.

Oburzeni Tajwańczycy

Słowa multimiliardera wzburzyły Tajwan, a pomysł został natychmiast potępiony przez wszystkie partie polityczne. Kontrowersyjna rekomendacja może zresztą uderzyć w samego Muska. Deputowany z rządzącej Demokratycznej Partii Postępowej, Chao Tien-lin, wezwał bowiem do bojkotu produktów Tesli „na czas nieokreślony”.

Chen Chi-mai, burmistrz Kaohsiung, centrum gospodarczego południowego Tajwanu, zasugerował, że Musk mógłby „spróbować sam, pozwolić swojej firmie stać się częścią chińskiej gospodarki i zobaczyć, czy to działa”. „Wtedy zrozumie, dlaczego jego rekomendacja nie będzie działać z Tajwanem” – powiedział Chen.

Przeczytaj także:

Rada Spraw Kontynentalnych wyspy (MAC) stwierdziła kategorycznie, że „ani Tajwan, ani żaden inny kraj nie zaakceptuje propozycji Muska, która opiera się wyłącznie na korporacyjnych interesach inwestycyjnych”. I zauważyła: „Tajwan zajmuje kluczową pozycję w regionalnej polityce demokratycznej i globalnej gospodarce technologicznej. Nie jest produktem żadnej transakcji handlowej ani przejęcia i od dawna odrzuca wszelkie instytucjonalne ustalenia Komunistycznej Partii Chin”. Rada zwróciła również uwagę, że Tajwan odgrywa ważną rolę w łańcuchu dostaw dla branż zaawansowanych technologicznie, takich jak półprzewodniki i od dawna współpracuje z Teslą.

Tajwan sprawą chińską

Na pytanie o tajwańską rekomendację Elona Muska, chińskie MSZ podkreśliło, że „kwestia Tajwanu jest wewnętrzną sprawą Chin”. „Pozostajemy zaangażowani w podstawową zasadę pokojowego zjednoczenia: jeden kraj, dwa systemy” – powiedziała na spotkaniu z prasą rzeczniczka Mao Ning. W późniejszym czasie dodała jeszcze, że „suwerenność, bezpieczeństwo i interesy rozwoju są zapewnione, a Tajwan może przyjąć wysoki stopień autonomii jako specjalny region administracyjny”. „System społeczny Tajwanu i jego sposób życia będą w pełni respektowane, a zgodne z prawem, prawa i interesy naszych tajwańskich rodaków będą w pełni chronione” – powiedziała. I dodała, że „zjednoczenie Chin nie podważy uzasadnionych interesów żadnego kraju”.

W wywiadzie dla „FT” Musk stwierdził, że jeśli Tesla zostałaby wciągnięta w konflikt o Tajwan, jego firma nie byłaby sama. „Apple miałoby bardzo poważne kłopoty” – powiedział, dodając, że globalna gospodarka „otrzymałaby 30-procentowy cios”.

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły

Translate »