fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

20.6 C
Warszawa
wtorek, 14 maja, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Szefowie dyplomacji 48 państw potępili przekazanie przez Koreę Północną rakiet balistycznych dla Rosji

Warto przeczytać

Szefowie dyplomacji 48 państw w tym Polski oraz Unii Europejskiej potępili we wspólnym oświadczeniu transfer północnokoreańskich rakiet balistycznych dla Rosji i potwierdzili informacje, że zostały one przynajmniej dwukrotnie użyte na Ukrainie. Do opublikowanej przez Departament Stanu USA deklaracji nie dołączyły m.in. Węgry, Słowacja i Turcja.

We wspólnym oświadczeniu ministrowie “w najsilniejszy możliwy sposób” potępili transakcję między Rosją i reżimem w Pjongjangu oraz użycie przeciwko Ukrainie 30 grudnia i 2 stycznia.

“Transfer tej broni zwiększa cierpienia Ukraińców, wspomaga agresję Rosji i podważa globalny reżim nierozprzestrzeniania (broni jądrowej)” – napisano. Państwa zaznaczyły jednocześnie, że rakiety oferują cenne informacje techniczne i wojskowe na temat KRL-D. Oświadczenie wzywa też wszystkie państwa ONZ, w tym członków Rady Bezpieczeństwa do potępienia działań Rosji i Korei Płn., które stanowią złamanie czterech rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, przyjętych przy poparciu Moskwy.

Wśród sygnatariuszy listu znalazły się wszystkie państwa Unii Europejskiej za wyjątkiem Węgier i Słowacji. Spośród członków NATO dokumentu nie podpisała też Turcja. Do potępienia Rosji dołączyły natomiast m.in. Argentyna, Australia, Izrael, Japonia, Korea Południowa i Ukraina.

O transferze północnokoreańskich rakiet balistycznych o zasięgu do 900 km po raz pierwszy poinformował Biały Dom na początku stycznia. Stwierdził wówczas, że Rosja użyła ich co najmniej dwukrotnie, pierwszy raz wystrzeliwując jedną rakietę 30 grudnia, a potem kilka kolejnych 2 stycznia. Pierwsza miała spaść w puste pole w obwodzie zaporoskim; nie podano efektów kolejnych.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły

Translate »