fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

11.9 C
Warszawa
piątek, 10 maja, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

UE/ Komisarz Wojciechowski: dziękuję rolnikom za protesty; powinny poprawić politykę rolną

Warto przeczytać

Dziękuję rolnikom za protesty, bo dzięki temu może dojść do wzmocnienia europejskiego rolnictwa i poprawy polityki rolnej – powiedział w środę unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski podczas spotkania z przedstawicielami hiszpańskich zrzeszeń rolniczych w Parlamencie Europejskim.

“Rolnicy protestują (w całej Europie), bo są w bardzo trudnej sytuacji. Chciałem podziękować za ten protest również. To jest ważny głos, który powinien spowodować wzmocnienie rolnictwa europejskiego i poprawę polityki rolnej UE i innych polityk, które dotyczą rolnictwa, bo z nimi jest właściwie dzisiaj najwięcej problemów” – ocenił Wojciechowski.

Jego zdaniem protesty rolnicze mają częściowo różne przyczyny w różnych krajach: w Niemczech chodziło o cofnięcie subsydiów do paliwa rolniczego; we Francji – sprawy podatkowe; w Holandii – krajowy program redukcji hodowli; w Grecji – niedostateczną pomoc po powodzi.

“Ale są też problemy z zakresu polityki europejskiej. Jeden, pod ogólną nazwą Zielony Ład, i niektóre jego konsekwencje dla rolnictwa. Drugi to problem importu z Ukrainy” – zdiagnozował przedstawiciel KE.

“Z tego, co z koncepcji Zielonego ładu weszło do Wspólnej Polityki Rolnej, to właściwie protesty podnosiły jedną rzecz – ugorowanie 4 proc. gruntów. To rolnicy wszędzie w Europie kwestionowali. (…) Byłem tym członkiem KE, który dołożył wysiłków, żeby to nie było 10 proc., tak jak zakładano” – ujawnił Wojciechowski.

“Druga rzecz, która budziła kontrowersje – ona była spoza WPR – to jest redukcja pestycydów. To była propozycja z zakresu polityki środowiskowej, klimatycznej, a nie rolnej. Byłem przeciwny tej automatycznej redukcji pestycydów o 50 proc. Uważałem, że to nie jest dobra propozycja dla samych rolników i wobec państw członkowskich. Ona nie brała pod uwagę dużych różnic w zużyciu pestycydów między państwami członkowskimi: od 9 kg substancji aktywnych na hektar w Holandii do 0,5 kg w Rumunii czy w Finlandii. Gdyby wszyscy mieli jednakowo redukować, nie byłoby to sprawiedliwe rozwiązanie. Pani przewodnicząca von der Leyen zadeklarowała już, że ten projekt będzie wycofany z dalszych prac legislacyjnych. To oznacza, ze nie będzie takiej regulacji w najbliższym czasie” – przypomniał komisarz, podkreślając, że dalsze losy tego projektu będą zależeć od nowego składu KE i Parlamentu Europejskiego.

Wojciechowski poinformował, że zgłosił trzy propozycje, które miałyby w krótkim okresie przynieść ulgę rolnikom.

“Zaproponowałem, żeby państwa członkowskie – to bardziej ich decyzja o pomocy publicznej, w budżecie Unii nie mamy na to środków – podwyższyły dopłaty bezpośrednie o 10 proc., w formie rekompensaty za inflację. Druga propozycja – to żeby w roku 2024 odstąpić od karania rolników, którzy nie są w stanie spełnić wymogów GAEC dotyczących minimalnej pokrywy glebowej we wrażliwych okresach, zmianowania i dywersyfikacji upraw na gruntach ornych i ugorowania” – wyliczał komisarz ds. rolnictwa.

“Trzecia – to kontynuacja otwartych ram pomocy publicznej dla rolnictwa przez kolejny rok. Żeby to się nie skończyło w czerwcu tego roku, tylko żeby zostało przedłużone na następny okres” – skonkludował Janusz Wojciechowski.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

asc/ mms/

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły

Translate »