fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

11.5 C
Warszawa
sobota, 27 kwietnia, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Dlaczego amerykańskie ramy gospodarcze dla regionu Indo-Pacyfiku muszą uwzględniać Tajwan

Tajwan chciałby zostać „pełnoprawnym członkiem” amerykańskiego porozumienia Indo-Pacific Economic Framework. Administracja Bidena dostrzega strategiczne znaczenie regionu Indo-Pacyfiku dla globalnego przywództwa i bezpieczeństwa Ameryki. Określiła również potrzebę solidnych stosunków handlowych jako kluczowego elementu udanej strategii regionalnej. Należy tym bardziej więc ubolewać, że Waszyngton wysyła do cenionego przecież przez siebie Tajwanu dwuznaczne sygnały dotyczące zaangażowania gospodarczego – zauważa „The Daily Signal”.

Warto przeczytać

Wciąż nie wiadomo, czy Tajwan zostanie zaproszony do udziału w strategii gospodarczej dla regionu Indo-Pacyfiku. Katherine Tai, przedstawicielka USA ds. handlu, zeznając 31 marca przed senacką komisją finansów, nie chciała odpowiedzieć na to pytanie. Jej odmowa została skrytykowana przez demokratę z New Jersey, senatora Boba Menendeza. Podkreślił on fakt, że Tajwan jest dla USA kluczowym partnerem strategicznym i handlowym. Jest też nierozerwalnie związany z bezpieczeństwem gospodarczym Stanów Zjednoczonych, „Z tej odpowiedzi wynoszę, że nie włączymy Tajwanu do IPEF, na czym możemy stracić” – powiedział.

Tymczasem Tajwan jest dziewiątym co do wielkości partnerem handlowym i gospodarczym Stanów Zjednoczonych. Przypada na niego ponad 90 proc. światowej produkcji półprzewodników. Zajmuje też kluczową pozycję w globalnym łańcuchu dostaw zaawansowanych technologii.

Tajwan przykładem demokratycznego sukcesu.

Tajwan z dobrym skutkiem kultywuje wolną gospodarkę. Stał się znaczącą potęgą gospodarczą w regionie Indo-Pacyfiku. Może też poszczycić się społeczeństwem obywatelskim i niezależnymi instytucjami demokratycznymi. Słusznie też uzyskał status kraju wolnego gospodarczo w najnowszej edycji dorocznego Indeksu Wolności Gospodarczej Fundacji Heritage oceniającego gospodarki 184 krajów na podstawie 12 wskaźników wolności gospodarczej pogrupowanych w cztery kategorie: rządy prawa, ograniczone wpływy rządu, efektywność regulacji i otwartość rynku. Indeks podaje, że Tajwan jest jednym z niewielu krajów na świecie, mogących się poszczycić stałym wzrostem gospodarczym w ciągu ostatnich pięciu lat. W tym okresie znacznie zwiększyła się również wolność gospodarcza.

Przeczytaj także:

Tajwan jest też prawdziwie demokratycznym krajem, zajmuje ósme miejsce wśród najbardziej prężnych demokracji na świecie, według najnowszego Indeksu Demokracji opracowanego przez Economist Intelligence Unit. Indeks ten bierze pod uwagę pięć wskaźników: proces wyborczy i pluralizm, funkcjonowanie rządu, uczestnictwo w życiu politycznym, kulturę polityczną i swobody obywatelskie. Demokracja Tajwanu zasługuje więc na dalsze wzmacnianie poprzez pragmatyczne, strategiczne partnerstwo ze Stanami Zjednoczonymi i innymi podobnie myślącymi, chętnymi do współpracy państwami na całym świecie.

Zagrożeni ze strony Chin

Najnowszy dokument opracowany przez Waszyngton, dotyczący strategii dla regionu Indo-Pacyfiku przyznaje, że „przymus i agresja ze strony Chin obejmują cały świat, ale najbardziej dotkliwe są w regionie Indo-Pacyfiku”. Zgodnie z nim Stany Zjednoczone będą budować koalicje poprzez pogłębianie sojuszy traktatowych i wzmacnianie relacji z głównymi partnerami, takimi jak Tajwan, Nowa Zelandia i Singapur.

Jednak opracowana przez administrację Bidena strategia Indo-Pacyfiku nadal nie zawiera „szczegółów dotyczących metod i środków pozwalających stawić czoła najbardziej zniechęcającemu wyzwaniu, przed jakim stoi Ameryka w tym regionie” – zauważa „The Daily Signal”. Pocieszający może być fakt, że w dokumencie podkreślono, że w interesie Ameryki leży „zapewnienie warunków, w których przyszłość Tajwanu zostanie określona w sposób pokojowy, zgodnie z życzeniami i najlepszymi interesami narodu tajwańskiego”.

Tajwan ma coraz większe znaczenie dla świata, gdyż to on udowodnił światu, że wolność jest siłą prawdziwie stabilizującą. Pokazał też, że drogą do dobrobytu i bezpieczeństwa jest wolność przedsiębiorczości, zrzeszania się i wypowiedzi.

Jak zauważył ówczesny sekretarz stanu Mike Pompeo w 2019 r., Tajwan jest „przykładem demokratycznego sukcesu, wiarygodnym partnerem i siłą dobra na świecie”.

W tym celu włączenie Tajwanu do ram gospodarczych Indo-Pacyfiku jest logicznym kolejnym krokiem do dalszego podnoszenia dynamicznych interakcji gospodarczych między Tajpej a Waszyngtonem.

W kontekście trwającej inwazji Rosji na Ukrainę zdecydowane poparcie Stanów Zjednoczonych dla Tajwanu w kwestii bliższej współpracy gospodarczej jest szczególnie ważne.

Tai miał rację, określając Tajwan mianem „kluczowego partnera”. Teraz nadszedł czas, by działać zgodnie z tą zasadą, ściślej współpracując z Tajwanem w ramach amerykańskiego programu gospodarczego dla regionu Indo-Pacyfiku.

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły

Translate »