fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

24.7 C
Warszawa
poniedziałek, 29 kwietnia, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Rzecznik MŚP Adam Abramowicz o deregulacji w gospodarce, ekonomicznych następstwach sankcji i nie tylko w rozmowie z Maciejem Małkiem

Warto przeczytać

Czy, a jeżeli tak, co z propozycji „Polskiego Ładu” zachowuje aktualność z punktu widzenia benefitów dla przedsiębiorców?

Od momentu ogłoszenia wskazywałem, że „Polski Ład” zawiera wiele błędów i korekty są konieczne, by zniwelować zasadniczo niekorzystne dla przedsiębiorców przepisy wprowadzone bez wystarczającego, tj. rocznego, okresu dostosowawczego. Wobec konsultacji projektowych nad wprowadzeniem poprawek do „Polskiego Ładu”, jako Rzecznik MŚP przedstawiłem 30 kwietnia 2022 r. Sekretarzowi Stanu w Ministerstwie Finansów Arturowi Soboniowi następujące propozycje zmian istotnych dla sektora MŚP:

  1. Podstawa wymiaru rocznej składki zdrowotnej, która powinna być spójna z podstawą opodatkowania (przychody minus koszty, minus ulgi z art. 26 ustawy o PIT);
  2. Możliwość odliczenia pełnej zapłaconej składki na ubezpieczenie zdrowotne od podstawy opodatkowania;
  3. Podatnik korzystający z możliwości wpłaty zaliczek uproszczonych (zasady ogólne i podatek liniowy – zgodnie z art. 44 ust. 6 Ustawy o PIT), powinien mieć możliwość wpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne również w wersji uproszczonej z opcją rozliczenia rocznego;
  4. Podatnik wpłacający zaliczki kwartalnie powinien mieć możliwość wpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne również w wersji kwartalnej (zasady ogólne – skala podatkowa i podatek liniowy oraz podatek zryczałtowany);
  5. Rozliczenie nadpłaty lub dopłaty w składce zdrowotnej powinno być dokonywane przez ZUS automatycznie, na podstawie rocznej deklaracji składanej do ZUS (Deklaracja jest już w projekcie, art. 81 ust.2ka/2kb nowelizacji PŁ 2.0);
  6. Wprowadzenie terminu zwrotu nadpłaty max. 3 miesiące od złożenia deklaracji rocznej;
  7. Konieczność wprowadzenia możliwości dokonania zmiany formy opodatkowania dochodów/przychodów z prowadzonej działalności gosp. w terminie 1 miesiąc po 1.07 lub przy rozliczeniu rocznym.

Jak polscy przedsiębiorcy mogą wypełnić przestrzeń po luce spowodowanej w gospodarce, w efekcie wojny za naszą wschodnią granicą?

W obecnej sytuacji bardzo ważna jest zmiana kierunków działalności eksportowej, a także poszerzenie obecności na innych zagranicznych rynkach nieobjętych sankcjami. Wojna w Ukrainie stawia przed polskimi przedsiębiorcami wiele wyzwań. Jednym z nich jest na przykład eksport ukraińskich towarów, szczególnie zbóż i drobiu, poza Unię Europejską. W momencie, gdy port w Odessie nie może być wykorzystywany, szansą zarówno dla ukraińskich rolników, jak i polskich spedytorów jest wykorzystanie polskich portów do transportu. Konieczne są regulacje prawne, które umożliwią otwarcie tej drogi i pomogą nie tylko polskiemu i ukraińskiemu biznesowi, ale także mogą zapobiec klęsce głodu m.in. w Afryce.

Co w procesie deregulacji gospodarki powinno stanowić priorytet Komisji deregulacyjnej w opinii Rzecznika MŚP?

Powinny zostać uwzględnione punkty systemowych zmian dla przedsiębiorców w ramach „Dziesiątki Rzecznika” w zakresie wprowadzenia w Prawie Przedsiębiorców zakazu nakładania na mikroprzedsiębiorców obowiązków biurokratycznych i redukcji już istniejących oraz wprowadzenie obowiązku stosowania przynajmniej 6-miesięcznego vacatio legis przy zmianach przepisów prawa gospodarczego, wprowadzającego nowe obowiązki dla przedsiębiorców.

W jakim stopniu sankcje nakładane na Rosję przyspieszą transformację energetyczną i czy mamy szansę wdrożyć regulacje sprzyjające tej zmianie, przy mitygowaniu kosztów ponoszonych przez przedsiębiorców?

Inwazja Rosji na Ukrainę w znacznym stopniu przyspieszyła proces rezygnacji z rosyjskich węglowodorów. Polski Rząd powinien poszukiwać możliwości dostaw energii ze zdywersyfikowanych źródeł, tak by jej cena była, jak najkorzystniejsza dla przedsiębiorców z sektora MŚP. Obecnie PGNiG stosuje obniżkę cen gazu dla biznesu wynoszącą 15 proc., która obowiązuje do końca maja. Rzecznik MŚP wystosował 26 kwietnia 2022 r. pismo do przedstawicieli polskiego Rządu, by obniżka ta miała zastosowanie do końca bieżącego roku i wynosiła 35 proc. – jak w okresie od 1 lutego do 31 marca 2022 r.

Dziękuję za rozmowę

Przeczytaj także:

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły

Translate »