fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

13.7 C
Warszawa
poniedziałek, 29 kwietnia, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Sejm uprościł przepisy

Nowa ustawa ułatwi życie obywatelom i przedsiębiorcom

Warto przeczytać

W dniu 15 września 2022 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie niektórych ustaw w celu uproszczenia procedur administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. To projekt rządowy, który został poddany szerokim konsultacjom społecznym, a wiele zgłoszonych w nich uwag zostało uwzględnionych. Na wcześniejszym etapie trwały nad nim prace także w sejmowej Komisji Nadzwyczajnej do spraw deregulacji.

„Zasadniczym celem, który przyświecał Prawu i Sprawiedliwości przy opracowywaniu projektu tej ustawy, jest ułatwienie funkcjonowania, a w szczególności załatwiania spraw administracyjnych, obywatelom i przedsiębiorcom. Wiele z nich wychodzi naprzeciw oczekiwaniom wprost formułowanym przez społeczeństwo”. (poseł Bartłomiej Wróblewski, stanowisko Klubu Parlamentarnego PiS przedstawione w czasie I czytania projektu ustawy w Sejmie, w dniu 02.09.2022 r.)

Cel ten ma zostać zrealizowany przez wyeliminowanie – chociaż w pewnym zakresie – obowiązków zbyt uciążliwych i zbędnych oraz wprowadzenie korzystnych dla obywateli i przedsiębiorców rozwiązań.

Przyjęte zmiany wpłyną na uproszczenie i przyspieszenie procedur administracyjnych w określonych kategoriach spraw, a także ich cyfryzację, przez co przede wszystkim będzie możliwe ich sprawniejsze prowadzenie i szybsze ostateczne załatwienie, co przyczyni się również do zmniejszenia kosztów postępowań dla obywateli. Umożliwią one także w szerszym zakresie modyfikowanie zawartych umów o zamówienia publiczne.

Przeczytaj także:

„Zmiany te ułatwią życie obywatelom i przedsiębiorcom, będą wspierać rozwój społeczny i przyczynią się do wzrostu konkurencyjności polskiej gospodarki, co – mając na uwadze wiele negatywnych skutków pandemii i wojny w Ukrainie, które dotykają teraz wszystkich Polaków – ma szczególnie istotne znaczenie”. (poseł Bartłomiej Wróblewski, sprawozdanie Komisji Nadzwyczajnej do spraw deregulacji przedstawione w czasie II czytania projektu ustawy w Sejmie, w dniu 14.09.2022 r.)

Dr Bartłomiej Wróblewski, fot. materiały własne

Eliminowanie zbędnych obciążeń prawnych skutkuje zwiększaniem zaufania obywateli do Państwa i stanowionego przez nie prawa i podnosi poziom kultury prawnej społeczeństwa.

Zmniejsza ono również obciążenia po stronie organów administracji publicznej, których funkcjonowanie może być tym samym bardziej efektywne i tańsze.

Do najważniejszych zmian wprowadzanych przyjętą ustawą – a są one wprowadzane aż do 47 ustaw – należy:

  • rozszerzenie kategorii spraw administracyjnych, w których może być stosowany tryb uproszczony lub milczące załatwienie sprawy, m.in. o postępowanie w sprawie wpisania zaproszenia dla cudzoziemca do ewidencji zaproszeń, w przedmiocie nadania uprawnień przewodnika górskiego, zatwierdzenie statutu polskiego związku sportowego lub jego zmiany czy w sprawie wpisu znaku imiennego do rejestru znaków imiennych;
  • odstąpienie od dwuinstancyjności postępowania administracyjnego w wybranych kategoriach spraw, m.in. w wybranych postępowaniach prowadzonych na gruncie przepisów ustawy o drogach publicznych, czy w sprawie zatwierdzania tabel wynagrodzeń organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi i prawami pokrewnymi;
  • cyfryzacja wybranych postępowań i obowiązków, m.in. na uczelniach wyższych, przed Prezesem Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej, w sprawie wydania zezwolenia na wycinkę drzewa lub krzewów, a także składania sprawozdań przez fundacje, prowadzenia ewidencji pobytu na polowaniu indywidualnym, czy aktualizowania kodów ubezpieczenia w ramach prowadzonej działalności gospodarczej,
  • rozszerzenie możliwość modyfikowania umów o zamówienia publiczne.

Dodatkowo ustawa zawiera szereg innych zmian jak np. wydłużenie terminów na realizację wybranych obowiązków, czy ułatwienie składania oświadczeń wymaganych na gruncie przepisów ustawy o obywatelstwie polskim.

Przyjęta ustawa jest kolejną (po m.in. ustawie likwidującej monopole właścicieli sieci gazowych), ale nie ostatnią z przygotowywanych przez polityków i ekspertów Prawa i Sprawiedliwości ustaw deregulacyjnych.

Już w najbliższych tygodniach zaprezentowany zostanie projekt ustawy deregulacyjnej, która będzie wprowadzać zmiany m.in. do ustawy o ochronie przyrody, ustawy o odpadach, ustawy o lasach, ustawy o broni i amunicji oraz ustawy – Prawo łowieckie.

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły

Translate »