fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

11.7 C
Warszawa
środa, 15 maja, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Taktyczna łączność wojskowa Grupy WB pomyślnie przeszła testy w Malezji

Radiostacje COMP@N, PERAD i R35010 potwierdziły swoje zalety w ekstremalnych warunkach testowania na poligonach malezyjskiej armii. Uzyskane parametry znacznie przewyższają osiągi dostępne dla systemów łączności taktycznej, oferowanych przez konkurencyjne podmioty.

Warto przeczytać

Malezja stanowi jeden z istotnych rynków dla grupy WB. Potwierdza to stała obecność w tym kraju spółki WBE Technologies, co w pisuje się w strategię biznesową polskiej firmy, budującej trwałe relacje z krajami nabywającymi polskie produkty, przez lokowanie produkcji krajach przeznaczenia.

Lokalizacja WBE Technologies w Kuala Lumpur sprzyja promocji i serwisowaniu produktów Grupy WB na terenie Azji Południowo – Wschodniej. Siły Zbrojne Malezji posiadają na swoim wyposażeniu ponad tysiąc radiostacji R35010 oraz korzystają z cyfrowej platformy komunikacyjnej FONET. Zainteresowane są także Zintegrowanym Systemem Zarządzania Walką TOPAZ i zwiększeniem liczby radiostacji taktycznych.

Widząc perspektywy rozwinięcia dotychczasowej współpracy i ulokowania nowych zamówień na tamtejszym rynku reprezentanci spółek RADMOR i WB Electronics przeprowadzili serię polowych testów systemów łączności Grupy WB, przeznaczonych dla malezyjskich wojsk lądowych.

fot. Grupa WB

Testy przeprowadzono z udziałem żołnierzy i pojazdów bojowych jednej z dywizji zmechanizowanych malezyjskiej armii przy zastosowaniu różnych scenariuszy. COMP@N i R35010 poddano próbom w wersji doręcznej i pojazdowej. Zróżnicowanie warunków – próby prowadzono w terenie wiejskim, otwartym i zalesionym – pozwoliło w pełni ocenić odporność sprzętu na wysoką temperaturę i wilgotność – ponad 90 proc.

fot. Grupa WB

Jako środek łączności w paśmie VHF/UHF testowano radiostacje rodziny COMP@N. Podczas prób zaprezentowano funkcjonalności i możliwości transmisyjne modeli COMP@N H07 i H09, pracujących w paśmie 30-520 MHz z mocą 5 W. Jest to bardziej uniwersalna konstrukcja. Dzięki wpięciu radiostacji we wzmacniacz można ją zmienić w model pokładowy o mocy 50 W.

Polskie radiostacje poddano testom polowym obejmujące m.in. zasięgi łączności. Doręczne modele COMP@N H07 nawiązywały prawidłową łączność na dystansie ponad 30 km w terenie otwartym oraz 11 km w terenie pagórkowatym, porośniętym dżunglą. To doskonały wynik dla urządzeń o tak niewielkiej mocy. Radiostacja COMP@N w konfiguracji pojazdowej uzyskała w terenie zabudowanym łączność między pojazdami oddalonymi od siebie na odległość 35 km.

Przeczytaj także:

Malezyjscy żołnierze przeprowadzili też próby sposobów wykorzystania środków łączności radiowej. Test polegał na zaparkowaniu wozu z radiostacją COMP@N na wzgórzu o wysokości 340 metrów. Kolejny wóz z drugą radiostacją poruszał się od podnóża wzgórza. Maksymalny osiągnięty zasięg między bazowym COMP@N-em na wzgórzu a urządzeniem w wozie przekroczył 50 km.

Podobnie testowano nowe funkcjonalności produkowanych przez RADMOR radiostacji osobistych R35010. W ramach prób w terenie otwartym i zalesionym zaprezentowano możliwości retransmisji, znacznie wydłużającej zasięg łączności. Przedstawiciele spółki z Gdyni zademonstrowali także możliwość przesyłania przez R35010 koordynat GPS do systemu kierowania walką, który wyświetla pozycję radia na mapie.

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły

Translate »