fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

20.2 C
Warszawa
poniedziałek, 29 kwietnia, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Przegląd systemu edukacji kadr dla sektora offshore w Polsce

Szacunki mówią, że do 2030 roku europejski rynek morskiej energetyki wiatrowej będzie potrzebował nawet 150 tysięcy nowych, wysokokwalifikowanych pracowników. Wykształcenie tak dużej liczby specjalistów to wyzwanie i jednocześnie szansa wielu szkół i uczelni. Także polskich.

Warto przeczytać

Oprócz szacunków europejskich, mamy także prognozę lokalnego rynku pracy. Perspektywa, że w najbliższych latach na Bałtyku na stałe zagoszczą morskie farmy wiatrowe i staną się jednym z filarów polskiego systemu energetycznego, jest coraz bardziej realna. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW) szacuje, że budowa tylko 6 GW mocy w morskich farmach wiatrowych stworzy 77 tys. nowych miejsc pracy. Polskie uczelnie wyższe przygotowały ofertę dla kandydatów, którzy chcieliby związać swoją przyszłość z morską energetyką wiatrową. Przedstawiamy przegląd dostępnych kierunków.

Studia stacjonarne I stopnia

Politechnika Morska w Szczecinie (dawniej Akademia Morska) od 2021 roku jako pierwsza w Polsce oferuje studia stacjonarne na Wydziale Mechanicznym na kierunku „Inżynieria przemysłowa i morskie elektrownie wiatrowe”. Jak informuje uczelnia na swojej stronie internetowej:

Do pakietu wiedzy uzyskanej podczas studiów należą także podstawy ekonomii i zarządzania, a ponadto znajomość zagadnień z zakresu ochrony środowiska w systemach energetycznych.

Program studiów przewiduje praktykę zawodową, którą studenci odbywają w przedsiębiorstwach przemysłowych, ze szczególnym uwzględnieniem firm produkujących i obsługujących morskie elektrownie wiatrowe. Partnerem studiów jest koncern PKN Orlen, a czas trwania to 3,5 roku. W założeniach kierunek ma przygotować inżynierów z wiedzą ukierunkowaną zarówno na eksploatację morskich, jak i lądowych siłowni wiatrowych, ale także na nadzór i eksploatację szeroko pojętych systemów i urządzeń przemysłowych. Przygotowując program studiów, uczelnia brała pod uwagę, nie tylko sam sektor offshore, ale także potrzeby kadrowe pobliskich Zakładów Chemicznych Police. Dodatkowo na Wydziale Mechatroniki i Elektrotechniki uczelnia kształci specjalistów z zakresu eksploatacji systemów elektroenergetycznych, którzy z powodzeniem mogą pracować w offshore wind.

Studia stacjonarne II stopnia

Uniwersytet Morski w Gdyni przygotował kierunki związane bezpośrednio z rynkiem offshore. Na Wydziale  Nawigacyjnym dostępne są specjalności: „Logistyka w Sektorze Offshore” oraz „Technologie Offshorowe”.  Uczelnia przygotowuje magistrów inżynierów w zakresie eksploatacji specjalistycznej floty statków badawczych, w tym sejsmicznych, przeznaczonych do prac podwodnych, poszukiwania i eksploatacji bogactw dna morskiego, obsługi platform gazowych i naftowych.

Absolwenci studiów są przygotowywani do pracy w charakterze oficerów pokładowych i operatorów DP (dynamicznego pozycjonowania) na statkach morskich oraz w szeroko rozumianym morskim sektorze badawczo-wydobywczym. Uczelnia w materiałach dla kandydatów podkreśla, że praca na jednostkach offshorowych należy do najlepiej płatnych w żegludze światowej. Program studiów powstał przy współpracy z Polskim Towarzystwem Morskiej Energetyki Wiatrowej i Politechniką Gdańską. Czas trwania: dwa semestry, zajęcia są prowadzone w języku polskim i angielskim. 

Interesującą ofertę dla studentów drugiego stopnia przygotował także Uniwersytet Gdański. Na Wydziale Ekonomicznym w ubiegłym roku pod patronatami marszałka województwa pomorskiego, RWE Offshore Wind Poland, Grupy Energa S.A. i firmy BOTA Technik powstała nowa specjalność: „Morskie sektory offshore”. Studenci w programie zajęć mają takie zagadnienia jak: ekonomika offshore i potencjał rozwoju tego sektora w Polsce, warunki gospodarowania, czy szeroko rozumiany „biznes offshore”. Proponowana specjalność wpisuje się w koncepcję Niebieskiej (Morskiej) Gospodarki i ma być odpowiedzią na sygnały rynkowe oraz potrzeby dynamicznie rozwijającego się rynku morskich sektorów offshore. Program Europejska Niebieska Gospodarka, oferująca obecnie 5,4 miliona miejsc pracy jest nastawiona na podwojenie tej liczby do roku 2030. Oprócz rybołówstwa, akwakultury, turystyki przybrzeżnej, transportu morskiego, działalności portowej i przemysłu stoczniowego filarem ma być właśnie sektor morskiej energetyki wiatrowej.

Zagadnienia związane z budową oraz eksploatacją morskich i przybrzeżnych obiektów energetycznych dostępne są na kierunku Oceanotechnika na Politechnice Gdańskiej. Absolwenci poznają także zasady projektowania, remontów, eksploatacji statków i obiektów oceanicznych oraz pogłębiają wiedzę zagadnień w zakresie eksploracji i eksploatacji złóż ropy i gazu ziemnego w szerszym zakresie niż na studiach I stopnia. 

Studia podyplomowe i MBA

Oferta studiów podyplomowych to obecnie najsilniej rozbudowany obszar kształcenia przyszłych kadr. Na rynku można znaleźć liczne uczelnie, które w programie studiów zawierają zagadnienia bezpośrednio i pośrednio związane z sektorem offshore. Podobnie, jak przy studiach II stopnia, aktywnym ośrodkiem akademickim jest Trójmiasto. Od 2021 roku na Uniwersytecie Gdańskim uruchomiono pierwszą edycję międzywydziałowych studiów podyplomowych „Edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju: morska energetyka wiatrowa”. Studia prowadzą wykładowcy z Centrum Zrównoważonego Rozwoju, Wydziału Nauk Społecznych i Wydziału Prawa i Administracji. Absolwenci poznają zagadnienia zrównoważonego rozwoju w kontekście morskiej energetyki wiatrowej z elementami wiedzy na temat globalnego bezpieczeństwa energetycznego. Kandydatami mogą być osoby, który ukończyły co najmniej studia pierwszego stopnia (studia licencjackie).

Zdobycie profesjonalnej wiedzy na temat technologii wykorzystywanych w sektorze, jak również na temat funkcjonowania rynków morskiej energetyki wiatrowej oraz wszystkich aspektów przygotowania i realizacji projektów morskich farm wiatrowych w Polskiej Wyłącznej Strefie Ekonomicznej, możliwe jest na studiach podyplomowych „Morska Energetyka Wiatrowa” na Politechnice Gdańskiej. W 2022 roku rozpoczęła się kolejna edycja studiów, których celem jest przygotowanie profesjonalnej kadry na do obsługi zarówno światowego, jak i polskiego rynku offshore. Partnerami studiów podyplomowych są Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej oraz PGE Baltica.

Kolejny interesujący kierunek podyplomowy proponuje Uniwersytet Morski w Gdyni. „Zarządzanie ryzykiem w morskim przemyśle wydobywczym i energetyce wiatrowej” to studia, które mają umożliwić absolwentom identyfikację szerokiego zakresu zagrożeń związanych z morskim przemysłem wydobywczym i energetyką wiatrową, a następnie analizę i ocenę oraz zarządzanie i kontrolę ryzyka związanego z tymi zagrożeniami. W programie przewidziano też znajomość międzynarodowych standardów i systemów zarządzania ryzykiem w projektach, z uwzględnieniem wyzwań i zagrożeń specyficznych dla branży OO&G (OffshoreOil&Gas) oraz OWE (Offshore Wind Energy).

PGE Baltica jest także od ubiegłego roku partnerem kierunku studiów podyplomowych: „Morska energetyka wiatrowa: zarządzanie oraz przygotowanie i realizacja inwestycji”, który powstał na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Absolwenci uczelni po ukończeniu studiów mają się włączyć się w proces inwestycyjny oraz zarządzać nim od fazy planowania, poprzez realizację, aż do eksploatacji.  Studia skierowano do pracowników branży energetycznej, ze szczególnym uwzględnieniem: inżynierów, menedżerów, finansistów, prawników, radców prawnych i adwokatów, specjalistów od ryzyka i ubezpieczeń, ekspertów ds. komunikacji i PR, osób zajmujących się zakupami i przetargami, specjalistów, marynarzy, logistyków, doradców, specjalistów ds. bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego, osób zajmujących się obsługą portów, specjalistów od HR, ekspertów BHP.

Mamy jedną z najbogatszych i najbardziej różnorodnych ofert na rynku usług edukacyjnych w zakresie kształcenia podyplomowego, którą budujemy i wciąż rozwijamy ze swoimi partnerami instytucjonalnymi. Od kilku lat z powodzeniem realizujemy program MBA Energetyka, w którym stawiamy na rozwój kompetencji managerów odpowiedzialnych za projekty inwestycyjne w obszarze energetyki. – czytamy w materiałach informacyjnych uczelni.

Dla kadry menadżerskiej na Uniwersytecie Morskim w Gdyni w ramach Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej przygotowano ofertę studiów Executive Offshore Wind MBA. Studia, które trwają cztery semestry, pozwalają  uzyskanie dyplomu Podyplomowych Studiów MBA wydanych przez Uniwersytet Morski w Gdyni oraz międzynarodowy dyplom Executive Master of Business Administration, podpisany przez University of Applied Sciences Bremerhaven and Business Academy SouthWest. Program jest przeznaczony dla kandydatów posiadających praktykę w firmach przemysłu morskiego oraz osób z doświadczeniem w innych branżach, planujących aktywność zawodową w sektorze Offshore Wind.

Targi, konferencje, konkursy wiedzy

Ciekawą formą promocji studiów są inicjatywy środowisk akademickich skierowane do potencjalnych kandydatów na daną uczelnię. Dobrym przykładem jest konkurs „Trendy i wizje rozwojowe morskich elektrowni wiatrowych”, którego 3 edycję ogłosiła Politechnika Morska w Szczecinie. Konkurs skierowany jest do uczniów szkół średnich, studentów oraz doktorantów. Uczestnicy muszą w zrozumiały sposób przedstawić swoje spojrzenie na szeroko rozumianą wizję rozwoju morskiej energetyki wiatrowej i pozostałych sposobów pozyskiwania zielonej energii. Do problemu można podejść w dowolny sposób: od strony logistyki, budowy, projektowania farm wiatrowych, przez ich działanie i eksploatację, po problemy informatyczne, ekologiczne, z zakresu mechaniki, automatyki, diagnostyki czy nawet szeroko rozumianej biologii morza. W konkursie są do wygrania cenne nagrody, ale jego organizatorzy podkreślają, że zwycięzcy (szczególnie studenci i doktoranci) mają praktycznie zagwarantowaną ścieżkę kariery w sektorze offshore. Politechnika Morska w Szczecinie organizuje także konferencje połączoną z targami pracy poświęconą w całości morskiej energetyce wiatrowej. Z podobną inicjatywą wyszły też władze województwa pomorskiego, które w ramach działalności Pomorskiej Platformy Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej na Bałtyku i inicjatywy Pomorskiego Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej w Rumi, organizują w Gdańsku w marcu 2023 r. Targi Edu Offshore Wind. Do udziału w targach jako wystawców zaproszono deweloperów morskich farm wiatrowych, producentów turbin oraz wszystkich pozostałych uczestników łańcucha dostaw odpowiedzialnych za budowę i instalację lub obsługę farm. Uczestniczyć też będą szkoły średnie, uczelnie wyższe, zrzeszenia pracodawców i ośrodki edukacyjne oferujące szkolenia zawodowe.

Piotr Biniek
CIRE.pl

Sourcecire.pl

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły

Translate »