fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

20.2 C
Warszawa
poniedziałek, 29 kwietnia, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Cypr – bastion brytyjskiego lotnictwa

Cypr kojarzymy jako turystyczną Mekkę, do niedawna miejsce rosyjskiej eksploracji, a także źródło sporu grecko-tureckiego. Mało kto jednak wie, że od czasu końca panowania Osmanów, a więc od roku 1878, aż do roku 1960 Wyspa stanowiła dominium brytyjskie.

Warto przeczytać

Kluczowe znaczenie militarne Cypr odgrywał w czasie zimnej wojny, m.in. za sprawą stacji nasłuchowych operujących na kierunku ZSRR. Na mocy traktatu z roku 1960 Wielka Brytania utrzymuje na Cyprze suwerenne terytorium zamorskie, zlokalizowane w południowej części Wyspy, pomiędzy zatokami Episkopi i Akrotiri na półwyspie o tej samej nazwie.

Powierzchnia całkowita terytorium to 254 km2, co stanowi niespełna 3 proc. powierzchni Wyspy, a zamieszkuje ją 11000 osób – żołnierzy i pracowników cywilnych. W imieniu JKM Karola III władzę administracyjną sprawuje dowódca wojsk brytyjskich na Cyprze Generał major Jamie Gordon. Centrum administracyjne zlokalizowane jest w Episkopi Cantonment i podlegają mu obie bazy wojskowe – Akrotiri i Dhekelia.

W Akrotiri stacjonuje jednostka ekspedycyjna RAF – 903 Expeditional Air Wing z ok. 1300 żołnierzy. Od reszty Wyspy oddzielają ją lasy cytrusowe i słone jezioro. To stąd, kilka razy dziennie wznoszą się w powietrze, by następnie skierować się na wschód, zaopatrzone w bomby i pociski rakietowe Typhoony i Tornada. Po wypełnieniu misji bojowej wracają do bazy, nie zawsze z ładunkiem (znajdującym się w węzłach podwieszeń) w momencie startu.

Strategiczne położenie pozwala operować w całym wschodnim akwenie Morza Śródziemnego, a w warunkach tankowania w powietrzu, praktycznie na całym obszarze Bliskiego Wschodu. Stąd do będącej terenom światowej konfrontacji Syrii jest niespełna 30 minut lotu. Jeszcze w okresie konfliktu w Afganistanie, czy pierwszej inwazji w Iraku, tutejsze lotnisko służyło do międzylądowań sojuszniczym samolotom.

Zamorskie terytorium Wielkiej Brytanii to także miejsce stacjonowania 84 Dywizjonu RAF. Jednostka ze skorpionem w godle, wyposażona jest w śmigłowce wielozadaniowe Griffin HAR-2 (Bell 412). Także tutaj ćwiczy reprezentacyjny zespół akrobacyjny RAF „Red Arrows”. Nieliczni, którzy dotarli na teren bazy, mogą podziwiać zachowane jako wyraz dziedzictwa jednostki starszego typu śmigłowce – Wessex i Whirlwind.

Z tej bazy startowały Herkulesy z pomocą humanitarną, ale także Tornada atakujące wybrane cele państwa islamskiego. Stąd startują samoloty wczesnego ostrzegania Sentry, rozpoznawcze Sentinele, a także bezzałogowce. Z uwagi na bojowy charakter pełnionych misji, wszyscy piloci to ochotnicy.

Skrzydło ekspedycyjne dowodzone przez pułkownika Andrew Dickensa podlega formalnie pod 83 Expeditionary Air Group z siedzibą w Al. Udeid w Katarze. Grupa ma w swoim składzie cztery Skrzydła Ekspedycyjne (901, 902, 903 i 906) rozlokowane w różnych miejscach na Bliskim Wschodzie i w zależności od bieżących potrzeb zasilane różnym sprzętem i środkami.

SourceRedakcja

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły

Translate »