fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

6.7 C
Warszawa
poniedziałek, 15 kwietnia, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Prokuratura Europejska ujawniła skalę oszustw związanych z unijnymi środkami

Prokuratura Europejska przedstawiła roczne sprawozdanie za ubiegły rok. Wynika z niego, że część funduszy unijnych zasila przestępczość zorganizowaną, a ostateczne przeznaczenie środków UE nie jest należycie kontrolowane – alarmuje „La Gaceta”.

Warto przeczytać

Prokuratura Europejska podjęła łącznie 1927 aktywnych dochodzeń. Szkody budżetowe szacuje się na ponad 19 mld euro. Zdarzają się oszustwa bardzo złożone, jak i prowadzone na szeroką skalę.

Raport pokazuje jednocześnie, że duża liczba oszustw dotyczy nowych linii europejskiego finansowania. 206 dochodzeń dotyczących łącznie 1,8 mld euro związanych jest z projektami finansowanymi w ramach NextGenerationEU.

Skala problemu była wyjątkowo duża w Hiszpanii, co podkreślił raport. Rozpoczęto tam aż 29 dochodzeń dotyczących nadużyć finansowych w związku z unijnymi funduszami. Oprócz tego ujawniono nieprawidłowości związane z zakupem masek, co pokazało, że kryzys zdrowotny znacząco ułatwił niewłaściwe wykorzystywanie środków w tym kraju.

Opozycyjne partie polityczne, na czele z VOX, wezwały Prokuraturę Europejską i Urząd Unii Europejskiej ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych, by jeszcze dokładniej zbadały sprawy hiszpańskich wydatków. Ich zdaniem hiszpańska polityka potrzebuje większej przejrzystości i odpowiedzialności.

Prokurator Europejska Laura Kövesi ostrzegła, że w oszustwa dotyczące unijnych środków zaangażowane są zorganizowane grupy przestępcze. Domaga się zdecydowanych strategii, które osłabiłyby możliwości pozyskiwania funduszy unijnych przez tego rodzaju sieci przestępcze.

Jednocześnie sprawozdanie ujawniło, że wzrosła skuteczność wykrywania i ścigania przestępstw związanych z unijnymi nadużyciami finansowymi. W zeszłym roku rozpatrzono o 26 proc. skarg więcej niż w 2022. Skala nadużyć jest jednak tak duża, że wzrost aktywności prokuratury wydaje się daleko niewystarczający.

SourceLa Gaceta

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły