fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

8.2 C
Warszawa
poniedziałek, 15 kwietnia, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Burmistrz Nowego Jorku otrzymywał nielegalne dotacje z Chin

Biuro Prokuratora Generalnego Stanów Zjednoczonych we Wschodnim Dystrykcie Nowego Jorku podało do wiadomości, że Hui Qin, chiński miliarder i magnat z branży rozrywkowej, przyznał się do nielegalnych darowizn ingerujących w amerykańskie wybory, zarówno stanowe w Nowym Jorku, jak i federalne – pisze serwis Daily Caller.

Warto przeczytać

Hui Qin prowadził firmę rozrywkową SMI Culture, której główna siedziba znajdowała się w Hongkongu. Przyznał się do przekazywania pieniędzy na kampanie kongresowe w Nowym Jorku i Rhode Island, a także inną kampanię w Nowym Jorku, jednak prokuratura nie ujawniła, o które stanowisko chodziło.

Darowizny przekazywane były w sposób określany jako schemat „słomianego darczyńcy”. W układzie tym faktyczny darczyńca przekazuje środki za pośrednictwem innej, podstawionej osoby. Schematy takie wykorzystuje się między innymi w celu obejścia ograniczeń darowizn albo gdy w wybory chce zaangażować się osoba, która z różnych powodów nie może dokonywać wpłat na cele polityczne.

Biuro Prokuratora Generalnego nie ujawniło, który z nowojorskich kandydatów otrzymał darowiznę. Dziennikarze sprawdzili jednak rejestry finansowe nowojorskiej kampanii i odkryli, że w marcu 2021 r. Qin przekazał 2 tys. dolarów na kampanię burmistrza Erica Adamsa.

Biuro Prokuratora Generalnego ogłosiło jednak, że całkowita kwota darowizn przekazanych za pośrednictwem słomianych darczyńców wyniosła 11,6 tys. dolarów.

Adams już wcześniej otrzymywał dotacje za pośrednictwem schematów słomianych darczyńców. W lipcu ubiegłego roku nowojorski sąd oskarżył sześć osób o pośredniczenie w takich transakcjach. Znaleziono także wiele osób, które zgodnie z rejestrami finansowania kampanii przekazały na rzecz Adamsa maksymalną kwotę darowizny, jednak zapytane o to utrzymywały, że nie pamiętają, by dokonywały takich wpłat.

Amerykańskie władze sprawdzają także możliwość współpracy Adamsa z rządem tureckim, który mógł kierować zagraniczne środki na jego kampanię.

Prawnik burmistrza Vito Pitta zaznaczył jednak, że „jak wyjaśnił dziś rząd federalny, członkowie kampanii nie wiedzieli o schemacie słomianego darczyńcy – żaden z nich nie został oskarżony o żadne wykroczenia”.

Przeczytaj także:

Chińczycy wielokrotnie ingerowali w nowojorską politykę. Od 1990 r. różne organizacje i osoby związane z Komunistyczną Partią Chin przekazały nowojorskim Demokratom przeszło milion dolarów.

Qin, który przyznał się do nielegalnych dotacji, a także naruszenia przepisów imigracyjnych, może spędzić w więzieniu nawet 27 lat.

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły