fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

18.7 C
Warszawa
czwartek, 23 maja, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Wyrok śmierci na prezesa China Huarong Asset Management wykonany, a spółka tonie miliardowych w stratach

Chińska spółka Huarong odnotowała 16 mld dolarów rocznej straty w 2020 r. Planuje pozyskanie kapitału z państwowych funduszy – informuje „The Wall Street Journal”.

Warto przeczytać

Zarządca potwierdził, że ubiegłoroczna strata tej chińskiej spółki zarządzającej aktywami finansowymi wyniosła około 16 mld dolarów netto. Jednocześnie ostrzegł on inwestorów, że spółka nie spełnia wymogów regulacyjnych dotyczących siły finansowej.

Można było się spodziewać złych wyników, biorąc pod uwagę opóźnianie publikacji raportu z wynikami za 2020 r. Opublikowane wreszcie dane wykazały poniesioną przez Huarong roczną stratę w wysokości 103 mld juanów netto, czyli 15,9 mld dolarów. Wzięła się ona głównie z wynoszących 16,7 mld dolarów odpisów aktualizujących wartość aktywów spółki.

Choć raport potwierdził obawy dopiero teraz, to już 18 sierpnia Huarong ostrzegł, że spodziewa się strat właśnie rzędu 16 mld dolarów. Firma w większości należy do chińskiego Ministerstwa Finansów i wraz z ogłoszeniem wyników za ubiegły rok poinformowała, że zamierza pozyskać kapitał od pięciu państwowych instytucji finansowych. Zapewniono również inwestorów, którzy zakupili obligacje, że restrukturyzacja zadłużenia nie jest planowana.

Jednocześnie Huarong opublikował półroczne zestawienie obejmujące wyniki do 30 czerwca bieżącego roku. Wynika z niego, że niektóre minima regulacyjne nie zostały osiągnięte. Mowa tu o adekwatności kapitałowej i wskaźniku dźwigni.

Pierwszy z nich – współczynnik adekwatności kapitałowej, który pokazuje kapitał instytucji finansowej w stosunku do jej aktywów ważonych ryzykiem – ustanowiony został przez regulatorów na 12,5 proc., tymczasem Huarong w pierwszym półroczu tego roku miał go na poziomie 6,32 proc.

Huarong tłumaczył, że ta sytuacja to wynik „znaczącego spadku wyników operacyjnych i kondycji finansowej”, ostrzegając jednocześnie przed możliwością nałożenia różnych środków ograniczających przez regulatorów. Huarong zapowiedział, że spadek może poskutkować spłatą pożyczek w wysokości 17,9 mld juanów (2,8 mld dolarów).

Kierownictwo Huarong wyraziło wiarę, że wdrożenie środków takich, jak sprzedaż aktywów i zwiększenie kapitału pozwoli jej i podmiotom zależnym prowadzić działalność przez kolejne 12 miesięcy. Szczegóły planowanych dofinansowań przez państwowych inwestorów nie zostały jednak podane.

Nicholas Yap, szef analityków Nomura’s Asia Credit Desk, uważa, że dla właścicieli dolarowych obligacji Huaronga najbardziej istotne są dwie kwestie: wspomniane pozyskiwanie kapitału od inwestorów strategicznych, a także pozbywanie się aktywów niezwiązanych z podstawową działalnością spółki.

„Spółka prawdopodobnie będzie musiała zarezerwować więcej odpisów aktualizacyjnych w przyszłości, biorąc pod uwagę jej znaczne potencjalne aktywa problematyczne o wartości około 380 mld juanów w pierwszej połowie tego roku” – powiedział Yap.

Raport winę za złe wyniki zrzucał na „agresywne działania i nieuporządkowaną ekspansję” byłego prezesa Lai Xiaomin. W styczniu tego roku Lai został uznany przez chiński sąd za winnego łapówkarstwa, skazany na śmierć i stracony.

Aktualny prezes Wang Zhanfeng napisał w oświadczeniu, że ubiegłoroczny wynik to surowa lekcja dla spółki. „Co minęło, to minęło, należy szykować się na to, co ma nadejść. Wyciągniemy nauki, potraktujemy to jako cenne doświadczenie, teraz chcemy iść do przodu” – napisał.

W tegorocznym raporcie (obejmującym pierwszą połowę roku) zysk netto wyniósł 158,3 mln juanów (24,5 mln dolarów), co daje spadek o 24,6 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem. Całkowite przychody wzrosły o 0,8 proc. do 46 mld juanów (7,1 mld dolarów).

W czerwcu firma ratingowa S&P Global Ratings oznajmiła, że China Huarong International Holdings Ltd., główna spółka zależna grupy China Huarong Asset Management, może mieć techniczne zaległości w spłacie długu, jeśli nie opublikuje wyników za 2020 r. do końca sierpnia, a nie może tego zrobić, jeśli wcześniej raportu nie opublikuje spółka-matka.

Na początku roku obligacje Huarong zaliczyły duży spadek, ale w ostatnich tygodniach ich wartość zaczęła wzrastać. W połowie kwietnia 5-proc. obligacja dolarowa wyemitowana przez spółkę zależną Huarong zanotowała najniższy poziom zamknięcia, czyli 61 centów za dolara. Pod koniec sierpnia była już licytowana po 98,75 proc. wartości nominalnej.

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię