fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

15.1 C
Warszawa
środa, 8 maja, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Paryż chce przyspieszyć prace nad wprowadzeniem globalnego podatku dla cyfrowych gigantów

Francja wezwała grupę G20 do przyspieszenia prac nad wdrożeniem międzynarodowej reformy podatkowej. Chodzi o opodatkowania gigantów cyfrowych na terenie krajów, w których działają. Nałożenie 15-proc. daniny w krajach Unii Europejskiej blokują Węgry, Polska i Estonia – informuje „Le Figaro”.

Warto przeczytać

Podczas zdalnej konferencji z ministrami finansów minister gospodarki, finansów i przemysłu Francji Bruno Le Maire zaprosił wszystkich swoich partnerów z G20 do przybycia do Paryża w czerwcu tego roku – w celu podpisania nowego, wielostronnego traktatu. Traktat miałby zostać podpisany pod egidą Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Pierwszoplanowym celem traktatu jest wprowadzenie do prawa państw unijnych zasady opodatkowania zysków cyfrowych gigantów w krajach, w których oni działają (I filar reformy), co miałoby wejść w życie już na początku 2023 r.

Zdaniem francuskiego ministra „nie ma już odwrotu od nałożenia takiego podatku”.

Przeczytaj także:

Rada ds. Gospodarczych i Finansowych ECOFIN stawia sobie za „absolutny priorytet” przyjęcie przez 27 krajów unijnych do końca czerwca 2022 r. dyrektywy w obszarze także „filaru 2”, czyli ustanowienia 15-proc. powszechnego minimalnego podatku nakładanego na globalne koncerny przez poszczególne kraje.

Do osiągnięcia konsensusu w tej sprawie droga jest jednak jeszcze daleka. Trzy kraje europejskie nadal blokują lub wyrażają zastrzeżenia co do takiego podatku – są to Węgry, Polska i Estonia. Budapeszt wykorzystuje sprawę nowej daniny jako polityczny środek nacisku w kontekście prowadzonej przez Viktora Orbána kampanii wyborczej. Orbán ubiega się o reelekcję w kwietniu tego roku.

Zajęcie ostatecznego stanowiska przez Warszawę komplikuje niedawna dymisja ministra finansów. Z kolei Tallin jest niechętny całkowitemu przekształceniu swojego ustawodawstwa podatkowego dla wprowadzenia reformy, która będzie miała wpływ praktycznie jedynie na dwa przedsiębiorstwa operujące na terytorium Estonii.

Bruno Le Maire nie odpuszcza jednak sprawy. Spotyka się ze swoimi odpowiednikami na stanowiskach ministerialnych poszczególnych krajów, by mieć w nieformalny sposób wypracowane stanowisko jeszcze przed spotkaniem ECOFIN w Paryżu. Po świętowaniu „historycznego” porozumienia w zeszłym roku na temat samej idei podatku okazało się jednak, że diabeł tkwi w szczegółach i nie jest łatwe wypracowanie zgodnego stanowiska 27 krajów UE w tej sprawie.

SourceLe Figaro

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły

Translate »