fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

19.9 C
Warszawa
poniedziałek, 29 kwietnia, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

70 proc. europejskiego rynku usług chmurowych należy do trzech firm

Przeszło 70 proc. europejskiego rynku usług cloud należy do trzech amerykańskich gigantów technologicznych: Amazona, Microsoftu i Google’a. Daje im to olbrzymią kontrolę nad utrzymaniem europejskich stron internetowych online – alarmuje serwis Breitbart.

Warto przeczytać

Firma Synergy Research Group uważa, że taki stan rzeczy wynika z ogromnego wzrostu wspomnianych amerykańskich firm, który jednocześnie zahamował rozwój dostawców lokalnych. W komentarzu dla „The Register” główny analityk Synergy John Dinsdale stwierdził, że technologiczni giganci zainwestowali w rozwój swoich usług ogromne środki, które były niedostępne dla konkurencji.

„The Register” informuje, że:

Dane Synergy Research Group pokazują, że rynek chmury w Europie jest pięć razy większy niż na początku 2017 r., a przychody z niego osiągną 10,4 mld euro w drugim kwartale 2022 r.

W ciągu tego półwiecza lokalni dostawcy usług łącznie zwiększyli obroty o 167 proc., ale mimo to ich udział w rynku spadł z 27 do 13 proc., ponieważ zostali prześcignięci przez amerykańskich rywali.

Z kolei wielka trójka zassała 72 proc. wydatków przedsiębiorstw na chmurę w drugim kwartale.

John Dinsdale wyjaśnia: „Obstawiają ogromne zakłady finansowe, mają długoterminowe spojrzenie na inwestycje i rentowność, są zdeterminowani, by osiągnąć sukces i konsekwentnie utrzymują doskonałość operacyjną. Obecnie osiągnęli skalę, z którą inni nie mogą się równać i co kwartał inwestują kwoty nieosiągalne dla konkurencji”.

Taka sytuacja na rynku ma dwie strony. Ogromne środki inwestycyjne pozwalają gigantom świadczyć usługi na bardzo wysokim poziomie. Jednocześnie dominacja na rynku i brak regulacji cenzuralnych pozwala tym firmom na usuwanie kontrowersyjnych treści. W ten sposób na przykład Amazon zdławił platformę społecznościową Parler, usuwając ją w 2021 r. z oferowanych przez siebie usług.

Przeczytaj także:

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły

Translate »