fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

26.4 C
Warszawa
poniedziałek, 29 kwietnia, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

UE ma nowe pomysły na nadmierne emisje

W swoim artykule „El Economista” powraca do tematów emisji i rosnących wymagań w tym zakresie ze strony Komisji Europejskiej. Władze wykonawcze UE opublikowały swoje wytyczne dla krajów członkowskich, dotyczące przeglądu zintegrowanych planów energetyczno-klimatycznych. Zalecenia dotyczą celów w zakresie wychwytywania i składowania CO2 dla przemysłu.

Warto przeczytać

Zdaniem KE osiągnięcie celu dekarbonizacji do 2050 r. będzie wymagało równowagi między pozostałymi emisjami a usuwaniem trudnych do ograniczenia gazów cieplarnianych. Wiele branż, w których emisje są nieodłącznym elementem procesów produkcyjnych, będzie musiało wdrożyć odpowiednie techniki wychwytywania i wykorzystywania węgla, co ograniczy emisję. To głównie energochłonne gałęzie przemysłu, takie jak: przemysł cementowy, żelazny i stalowy, aluminiowy, celulozowy i papierniczy, a także rafinerie i rolnictwo.

Bruksela zachęca państwa do przeprowadzenia analizy rocznych możliwości geologicznego składowania CO2 oraz tych, wynikających z eksploatacji złóż węglowodorów. Zaleca się działania na rzecz wdrożenia tego rodzaju długoterminowego składowania CO2 oraz wsparcie finansowe dla inwestycji w wychwytywanie, transport i składowanie dwutlenku węgla.

Przegląd PNIEC

Komisja Europejska przeprowadzi w tym roku pierwszy przegląd rozwoju tzw. Zintegrowanych Planów Energetyczno-Klimatycznych (INECP). Służą one do wyznaczania m.in. celów w zakresie instalacji energii odnawialnej.

15 marca państwa członkowskie będą musiały złożyć Brukseli sprawozdanie z postępów, jakie poczyniły w pierwszych latach wdrażania. Dotyczy to także środków, jakie spodziewają się podjąć w przyszłości, aby osiągnąć większe sukcesy w zakresie transformacji energetycznej.

Intencją Brukseli jest uzyskanie szczegółowych sprawozdań przed przedłożeniem pierwszej zmiany planów w czerwcu 2023 r. Ważne jest również zatwierdzenie ostatecznych zmian w czerwcu 2024 r.

UE zachęca do zbadania możliwości wykorzystania energii jądrowej i alternatywnych paliw kopalnych.

Państwa członkowskie zostały zobligowane do formalnego przestrzegania terminów przewidzianych w tych harmonogramach. Opublikowane wytyczne obejmują dwa nowe istotne aspekty ich przygotowania: wpływ na bezpieczeństwo dostaw i na konsumentów.

Po raz pierwszy Bruksela zwróciła się do państw członkowskich o przedstawienie analizy zaktualizowanej w odniesieniu do sprawozdań dotyczących cen energii elektrycznej i gazu.

W ramach tego przeglądu Bruksela zaleca państwom członkowskim wyjście poza cele związane z ograniczeniem emisji. Ich zadaniem jest także podanie sposobów na korzyści dla konsumentów, wynikające z tańszych źródeł energii odnawialnej i technologii niskoemisyjnych.

Przeczytaj także:

Komisja twierdzi, że podejmuje pilną, głęboką i kompleksową reformę struktury rynku energii elektrycznej. Dlatego zaleca postępy w zakresie zamówień długoterminowych. Wzywa też do zapewnienia większej płynności rynków terminowych i poprawy ochrony konsumentów przed wzrostem i nadmierną zmiennością cen oraz podejmowaniem nadmiernego ryzyka przez dostawców.

Bruksela planuje też zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne. Rozwiązaniem ma być dywersyfikacja dostaw. Pod uwagę brane są inne opcje jak energia jądrowa czy alternatywne paliwa kopalne. Komisja nakłania też do rozwoju energetyki opartej na biometanie i wodorze.

Przyszłe założenia powinny odzwierciedlać środki wynikające z planu REPower EU. Kraje członkowskie muszą dążyć do wykluczenia infrastruktury, która mogłaby stanowić obciążenie dla procesu dekarbonizacji w przyszłości. Zalecenia dotyczą też gospodarstw domowych. Jeśli znaczna ich liczba będzie dotknięta ubóstwem energetycznym, to państwo członkowskie powinno wdrożyć krajowy cel redukcji. Szczególną uwagę należy też zwrócić na wodę i odporność systemów energetycznych na jej strukturalne lub sezonowe niedobory. Komisja opowiada się również za innowacyjnymi metodami. To zarówno polityka ubezpieczeniowa, jak i stosowanie środków umożliwiających wypełnienie luki między zachowaniem różnorodności biologicznej a dostosowaniem do zmiany klimatu.

Bruksela wzywa również do rozważenia mechanizmów finansowania, takich jak społeczny fundusz klimatyczny i plany naprawcze.

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły

Translate »