Giorgia Meloni zamknęła Chinom drzwi do włoskiej technologii mikroprocesorowej, nakładając ograniczenia na Sinochem. Ta chińska firma, będąca największym udziałowcem Pirelli (posiadająca, aż 37 proc. kapitału) jest kontrolowana przez rząd Xi Jinpinga.
Do Sinochem należy też 60 proc. miejsc w Zarządzie producenta opon. Jak poinformował CNN, w tym przypadku premier Włoch skorzystała z przepisów „Golden Power Procedure”, które mają na celu ochronę aktywów o znaczeniu strategicznym. Nałożyła na chińską firmę ograniczenia, m.in. zakaz opracowywania strategii czy planów finansowych Pirelli. Chińczycy nie mogą także mianować Dyrektora Generalnego. To ma dać Pirelli autonomię, uniezależniając ją od instrukcji koncernu Sinochem.
Przed Włochami podobne kroki w celu ochrony swoich technologii półprzewodnikowych podjęły Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Niemcy. Wcześniej Europa dołączyła do USA, próbując ograniczyć chiński dostęp do technologii produkcji procesorów. Komisja Europejska zaproponowała utworzenie Strategicznej Platformy Technologicznej w celu wsparcia europejskiego przywództwa w zakresie kluczowych technologii. Ponadto Bruksela i jej Wysoki Przedstawiciel do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa oraz wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Josep Borrell, podpisali wspólny komunikat w sprawie europejskiej strategii bezpieczeństwa gospodarczego. Skoncentrowali się na minimalizowaniu ryzyka wynikającego, z niektórych przepływów gospodarczych w kontekście rosnących napięć geopolitycznych i przyspieszających zmian technologicznych, zachowując jednocześnie maksymalny poziom otwartości i dynamiki gospodarczej.
Przeczytaj także:
- Jak rząd włoski chce zwiększyć dzietność
- Likwidacja „dochodu obywatelskiego”
- Fenomen Giorgii Meloni. Wstrząsa swoim krajem i całą Europą
Decyzje podjęte przez Włochy, zapewne nie spodobają się Pekinowi i mogą pogłębić istniejące już napięcia między Państwem Środka a Europą.
Premier Włoch wskazuje jednak Europie drogę do powstrzymania Chin.